بهشت ایران تویسرکان پایتخت گردو ، خبرها ، انتقادات ، پیشنهادات ، خبرها و تصاویر صعود کوهنوردان شهرمان به قله های ایران

امام جمعه محتر م شهرمان در خطبه نمازجمعه فرمودند:
نویسنده : محمد هادی حسنوند - ساعت ۳:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/٢۸

 

حضور 20 میلیون زائر در راهپیمایی اربعین حسینی نشانه ای از رستاخیز حسینی بود.

امام جمعه تویسرکان در خطبه ی اول با تلاوتی از قرآن دررابطه با پیامبر به تفسیر آن پرداختند .

و فرمودند دلیل  حقانیت پیامبر اول اینکه فردی امی بودند و بدون اینکه به کسب علم بپردازند تمام مکتب رفته ها در مقابل او سر تعظیم و خشوع فرود اوردند.دوم پیامبری که نشانهای آن در کتب اهل کتاب آمده است .و علمای  متعد و راستین اهل کتاب او را تصدیق می کردند.

دلیل سوم امر به منکر نمی کند و امر به هر آنچه خوب است .ودستور به خوبی و هر آنچه زیباست نهی نمی کند مگر از زشتیهاچون مخالف با فطریات است. دلیل چهارم چیزهایی که با طبع انسان سازگار است  حلال و چیزهایی که با طبع انسان سازگار نیست حرام اعلام کردند .

دلیل پنجم بارها را از دوش مردم برداشت .یک سری خرافات را از نظر مردم برداشت وسنت های غلطی که بردوش مردم سنگینی می کرد برداشت بنابراین او بر حق است .پس کسانی که ایمان به او می آورند بی تفاوت نیستند و از او حمایت می کنند و به فرمانها ودستورات او گوش می کنندوتبعیت می کنند ازاو پس رستگارواقعی هستند. در پایان از نمازگزاران خواست در مراسم رحلت و شهادت امام حسن به نحو احسن شرکت نمایند.

خطبه دوم نمازگزاران را به تقوای الهی دعوت نمودند. از راهپیمایی اربعین حسینی به عنوان رستاخیز حسینی نام بردند و از احترامات و پذیرایی زائرین حسینی در راهپیمایی اربعین مطالبی به سمع حاضران رسانید و از مسلمانا ن خواست در همه زمینه ها در جامعه با احترام برخورد نمایند .و همه مشتاقان آرزوی کربلا داشتند و عده ای توفیق زیارت داشتند شور و عظمت و عشقی که بود قابل تصویر نبود موج رستاخیز حسینی در کربلا بود ودنیا را تحت تاثیر خود قرارداد و یکبار دیگر حسین منی انا من حسینی

طنین اندازد بود و انسانهای آزاده را متوجه خود کرد که چگونه بیش از 20 میلیون چگونه دور حرم او عاشقانه گشتندو تنها علم حق علم حسین است و علم داعش به زباله دانی تاریخ خواهد پیوست وبه برکت این ها فرج آقا امام زمان نزدیک و نزدیکتر می شود در این اجتماع محبت ، اخوت ، و عجم تر غیر عرب فقط اینکه حسینی هستند با تمام وجود به همدیگر خدمت می کردند و در پایان از ملت عراق در این پذیرایی و مسئولین  میهن اسلامیان تشکر و قدردانی نمودند واز واقفیان و کسانی که مدرسه،  مسجد، وقف می کنند از خداوند برای آنها سلامتی وسعادت خواهانیم .

 

 
 
 
 
 
 

اولین برف زمستنانی در شهرستان تویسرکان به زمین نشست

View Full Size Image تواین صبح قشنگ اولین برف زمستانی شهرمان تویسرکان را سفیدپوش کرد شکر خداوند را که این نعمتش را به ما ارزانی داشت .

 برف نو، برف ِ نو، سلام، سلام!
 

بنشین، خوش نشسته‌ای بر بام.
 

پاکی آوردی ــ ای امید ِ سپید 

هواسرد است و برف آهسته بارد 

زابری ساکت و خاکستری رنگ


comment نظرات ()
چغندر و مواد مصرف آن
نویسنده : محمد هادی حسنوند - ساعت ۳:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/٢۸

نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم آذر 1393ساعت 21:59  توسط  محمد هادی حسنوند  |  نظر بدهید

View Full Size Image تواین صبح قشنگ اولین برف زمستانی شهرمان تویسرکان را سفیدپوش کرد شکر خداوند را که این نعمتش را به ما ارزانی داشت .

 

 

برف ِ نو، برف ِ نو، سلام، سلام!
 

بنشین، خوش نشسته‌ای بر بام.
 

پاکی آوردی ــ ای امید ِ سپید 

هواسرد است و برف آهسته بارد 

زابری ساکت و خاکستری رنگ

 

 

View Full Size Imageسالهاست که هر روز بساط خود را می چیند و مشغول فروختن چغندر, قمری, ترپ سیاه, لوبیا سبز , فلفل , غوره  می شودالهی که زنده باشی

                                    View Full Size Imageچغندر (لبو)  

چغندر را از قدیم می شناختند و حتی در حدود چهار قرن قبل از میلاد با خواص درمانی آن آشنا بوده و از آن استفاده می کردند. چغندر دو نوع می باشد؛ یک نوع آن چغندر معمولی است به رنگ بنفش تیره و یا قرمز (لبو) و نوع دیگر آن چغندر قند است و به رنگ زرد روشن می باشد که به مقدار بسیار زیاد در نقاط مختلف دنیا برای استفاده از شکر آن، کشت می شود.چغندر خام، عسل گیاهی است و خداوند بعد از عسل، شفا را در چغندر قرار داده است، بر همین اساس می توان به ارزش چغندر پی برد.

((ترکیبات غذایی - شیمیایی چغندر))

چغندر دارای پروتئین ، چربی ، ویتامینهای  A، B1، B2، B3 و C ، مواد ازته ، مواد قندی و املاح معدنی چون فسفر، کلسیم و آهن است.

((خواص غذایی - دارویی چغندر))

1- طبیعت چغندر گرم و تر است.

2- مصرف چغندر بیماری جذام را از بین می برد.

3- چغندر، عقل را زیاد می کند.

4- شیرۀ چغندر یکی از بهترین شیره های سبزی است که به ساختن گلبولهای قرمز خون کمک می کند، خون را تصفیه کرده و جریان خون را بهبود می بخشد. از این رو مصرف چغندر به خانمها بسیار توصیه می شود.

5- چغندر قرمز یا لبو به دلیل داشتن فیبر فراوان که خاصیت کاهش چربی خون را دارد و همچنین اسید فولیک، بهتر است در سبد غذایی بیماران قلبی و زنان باردار قرار بگیرد.

6- لبو دارای مقادیر فراوان آهن در کنار ویتامین ((ث)) و اسید فولیک است که از بروز کم خونی در افراد بویژه دختران جوان ممانعت می کند.

7- املاحی که در شیرۀ چغندر وجود دارد، یک پاک کنندۀ بسیار عالی برای کبد، کلیه و کیسۀ صفراست.

8- چغندر ملین، نرم کنندۀ و ادرارآور بوده و در رفع یبوست نقش عمده ای را ایفا می کند. همچنین اهمیت به سزایی در دستگاه گوارش دارد.

9- درمان کننده التهاب مجاری ادرار است.

10- چغندر برای درمان التهاب مثانه، بواسیر و بیماریهای پوستی بسیار مفید است. اشتها را نیز زیاد می کند.

11- چغندر مانند هویج دارای کاروتن است که در معده تبدیل به ویتامین A می شود.

12- خوردن چغندر پخته، برای رعشه مفید است خصوصاً اگر برگ آن سرخ رنگ باشد.

13- برگ چغندر خام ورم طحال را بهبود می بخشد.

14- چغندر مخلوط با آب هویج دفع کننده سنگ کیسه صفراست.

15- خوردن چغندر، در هوای خشک خصوصاً در فصل زمستان مؤثرتر است و به همه، خصوصاً پیران بسیار توصیه می شود.

16- شستشوی سر با جوشانده برگ چغندر، شوره و چربی مو را از بین می برد و ضد شپش است.

17- قرار دادن دست و پای ترک خورده در آب گرم شده برگ چغندر، موجب بر طرف شدن عارضه می شود.

18- ضماد برگ چغندر با عسل جهت رفع طاسی و زگیل مؤثر می باشد و چنانچه با حنا مصرف شود برای رویاندن مجدد مو و نکویی آن تأثیربه سزایی خواهد داشت.

19- مصرف چغندر برای درد مفاصل و نقرس مفید می باشد چون مقدار زیادی آنتی اکسیدان دارد.

20- در استعمال خارجی برای پانسمان زخم و درمان تاول استفاده می شود.

21- شربت چغندر بهترین نوشابه و تقویت کننده بدن و دافع سموم بدن است (برای تهیه شربت چغندر، با آبمیوه گیری آب سه تا چهار عدد چغندر خام را بگیرید و آن را با یک لیوان آب معدنی مخلوط کنید).

تذکر

1- زیاده روی در مصرف آن برای معده مضر است و همچنین موجب دل پیچه می گردد. برای اجتناب از این مساله چغندر را همراه عدس بپزید.

2- برای پختن چغندر از ظروف آلومینیومی استفاده نکنید. 

 

مواد مصرف درشهرتویسرکان: 

درست کردن لبو واستفاده  درسفره به عنوان  دسر و درصبح میل کردن. 

در آش سماغ استفاده میشود . و نحوه ی درست کردن آن 

- دوپیمانه بلغور ( وروش خودمانی )

- نصف پیمانه عدس 

- 5 عد د گردوی آسیاب شده 

6- سه حبه سیر  

7- یک عدد پیاز 

8- یک چغندر به ورزن نیم کیلو و آن رارندهمی کنیم 

9- گوشت قلقلی به مقدار نیاز 300 گرم 

این وسایل را با هم با زودپز ( جی پاس- دیگ زودپز ) به مدت یک ساعت می پزیم. 

بعد پخت مقداری سماق داخل آب می ریزیم و آبشرا به آن اضافهو میل می کنیم ومقدارسماق بستگی به  ذایقه هر فرد دارد.


comment نظرات ()
مراسم بزرگداشت سالگرددکترمفتح وروز حوزه ودانشگاه سالن فردوسی با حضور دکترنهاوندی
نویسنده : محمد هادی حسنوند - ساعت ۱۱:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/٢٥

              دکنر نهاوندیان در حال سخنرانی سالن فردوسی     View Full Size Image    

       

شورای اداری درشهرستان تویسرکان 
   دکتر مفتح در سالن فردوسی                    View Full Size Image                          

گرامیداشت سالگردشهادت دکتر مفتح روزحوزه و دانشگاه در ساعت 11 در سالن فردوسی آغاز گردید و سپس امام جمعه محترم شهرمان ضمن خیر مقدم به حاضرین خصوصا جناب آقای دکتر نهاوندیان به بیان مطالبی از شخصیت بزرگ دکتر مفتح پرداختند و سپس نماینده محترم ضمن خیر مقدم به حاضرین و تشکر از حضور معاون رئیس جمهور به مسائل و مشکلات شهرمان خصوصا اشتغال مطالب بیان فرمودندو  نیازهای شهرمان را به سمع حاضرین رساندند.

سپس دکتر نهاوندیان معاون رئیس جمهور طی سخنانی فرمودند:

هفته گذشته بنابه تصمیم شورای انقلاب فرهنگی به عنوان روز ملی مبارزه باخشونت وافراط گری نام نهادندوهمانطورکه درسخنرانی رئیس جمهو ر محترم در سخنرانی سازمان ملل متحد که قانونی تصویب شودکه جهان با خشونت و افراط گری مبارزه کندو تصویب اجمالی کردید بعد از یکسال با زبانه کشیده شدن درگیرها د ر اکثر نقاط دنیا خصوصا داعش در مقابل با پیشنهاد ایران سر تعظیم فرود آوردن و فهمیدندکه راه ایران درست است.

 وروز 25 آذر ‌ماه را به عنوان روز مبارزه با خشونت وافراط گری نامیدند. مفتح  ، مطهری و...شهید خشونت وافراط گری شد ند.

و بنا به سخن علی ع ریشه خشونت جهل است ک بایدهمه با هم حوزه ، دانشگاه دست به دست هم دهیم همچنان که مجمع علمی تشکیل دادندوزیر نظر آن کتاب نوشته شد در مقابله با خرافه پرستی و نام کتاب خرافه ونیرنگ نوشته شد.

مفتح در دانشگاه شجاعانه علم و دین را با زبان دانشگاهی می گفتندومقابله باتعصب جاهلانه را عنوان می کردند.و دکتر نهاوندیان برای مبارزه با خشونت وافراط گری علم کافی نیست حلم هم بردباری، قدرت تحمل نظر مخالف ،افکاردیگران ،حتی حرف نادرست، لذا بایستی قدرت تحمل را بالا بردجامعه جای تندخویی نیست .

علی ع متواضع وصبور بود سخن درشت نمی گفت .پس اگر می خواهیم ریشه خشونت وبا افراط گری مبارزه کنیم بایستی علم وحلم را در حوزه ، دانشگاه یاد گیریم ودراین مسیر حرکت کنیم.

لذا خانواده ، مدرسه ، دانشگاه ، حوزه ، و همه در این مسیر حرکت  تا مقابله با خشونت و افراط گری به نحواحسن انجام گیرد.

وبه خانواده ها توصیه نمودند که مواظب فرزندان باشند که موبایل وبازی های رایانهای باعث نشودکه رابط های عاطفی از بین برود.با فرزندان خود به گفتگوبنشینید . 

و درسخنرانی ها مودب سخن بگوییم و ادب واخلاق را رعایت نمایم .

 
View Full Size ImageView Full Size Image

آیا خیابان حافظ غربی یک طرفه شده است تا پارکینگ تریلی ها بشود؟ 

 

 

نمیدانم با چه دلیل کارشناسی خیابان حافظ غربی تویسرکان به طور 24ساعته یک طرفه گردید. اما میدانم که یک طرفه شدن خیابان حافظ غربی مشکلات جدی برای همشهریان و بخصوص ساکنین خیابان حافظ غربی ،شهرک قائم، شهرک وحیدیه، بلوار بهشت زهرا و ساکنین روستای آرتیمان ایجاد کرده است.بطوریکه اهالی این مناطق مجبور هستند برای رفت وآمد شهر را دور بزنند حتی اگر ساعت 12شب باشد که هیچ خودرویی در خیابان رفت و آمد نمی کند. علاوه براین ها خیابان حافظ غربی به پارکینگ ده ها تریلی ، کامیون و کامیونت تبدیل شده است. که روشن و خاموش کردن این ماشین های سنگین نیز مشکلات جدی برای مردم و رفت و آمد ساکنین بوجود آورده است. 

برای مردم و رفت و آمد ساکنین بوجود آورده است.

 

حال این سوالات پیش می آید که:

1-اگر یک طرفه شدن این خیابان برای کاهش ترافیک چهارراه حافظ انجام شده است بهتر نبود خیابان حافظ شرقی را از ابتدای خیابان فردوسی به سمت چهار راه حافظ یک طرفه میکردند که مسیری کوتاه تر است و چندین راه جایگزین ،نزدیک تر دارد؟

2-آیا بهتر نبود برای خیابان حافظ غربی ساعت یک طرفه شدن تعریف می شد؟ تا حداقل شب ها و ساعات میانی بعد از ظهر مردم مجبور نباشند مسافت بیشتری را طی کنند و در مصرف سوخت و زمان صرفه جویی گردد.ودر سالی که اقتصاد مقاومتی مطرح شده است از سوی مدیران شهری و شهرستانی در عمل حرکت به سوی اقتصاد مقاومتی دیده می شد؟

3- آیا نمی شود از ترمینال واقع در جاده کرمانشاه برای پارکینگ و ترمینال تریلی و ماشین های سنگین استفاده می شد تا شهر از فضای بیشترو خلوت تر بهره می برد؟

4-یکی از مشکلات چهار راه حافظ و ترافیک آن ایستگاه تاکسی شهرک قائم است .آیا بهتر نیست با انتقال این ایستگاه تاکسی به ابتدای خیابان فاطمیه گره ترافیکی چهار راه حافط را بیشتر باز کرد؟

ودر پایان با کمال تاسف از آن روزی که این خیابان یک طرفه شده است شاهد حوادث رانندگی بسیاری هستیم که علت آن سرعت بیش از حد خودرو ها و تبدیل این خیابان به پیست سرعت است. که با نبود سرعت گیر و نظارت جولانگاه اتومبیل های تندرو شده است.

امید است شورای ترافیک شهرستان برای رفاه اهالی محترم شهرستان تویسرکان اقدامات لازم را انجام داده و همانطور که مشکل ترافیکی خیابان شهید باهنر را حل نموده که جا دارد از همه کسانی که در حل معضل خیابان شهید باهنر تلاش و کوشش نموده اند تشکر و قدردانی می گردد و از خداوند برای همگان سلامتی وموفقیت درانجام امور خواهانیم.

 

در تصاویر ماهواره یی کوهستان های روستای کهنوش می توان صدمات جبران ناپذیر معدنچیان به باغها و محیط زیست را مشاهده کرد.

به گزارش رودآور به نقل از وبلاگ کهنوش، برداشت سنگ های سطح زمین به بهانه معدن نه تنها باعث نابودی طبیعت صخره یی این روستا شده است، بلکه ورود معدنچیان به طمع برداشت سنگ باعث نابودی زمینهای کشاورزی و باغها شده است. در این تصاویر می توان مشاهده کرد که معدنکاران در حال برداشت سنگ از حاشیه و داخل باغها و زمین ها کشاورزش بوده اند.
حالا باید از وزیر صنایع و معادن پرسید،
-از کی تا به حال برداشت سنگ از سطح زمین و نابودی باغ ها و کشاورزی و محیط زیست اسمش شده معدن داری؟
-چه کسی قرار است این صدمات جبران ناپذیر به روستای کهنوش را جبران کند؟
-چگونه است که نزدیک 20 سال است از کوهستان های این روستا سنگ می برند و می گویند سودش به مردم می رسد اما هنوز روستای کهنوش خیابان اصلی اش آسفالت نشده؟
و........

عکس از وبلاگ کهنوش( برای بزرگ دیدن تصاویر بر روی آن ها کلیک نمایید.)

19056202757596910352.jpg     47740473502143167342.jpg

 78441959687530090534.jpg    80541837354876696232.jpg    

 01914855539370828475.jpg    54749985196917696740.jpg  

 04429516576483675368.jpg    56487275231383368128.jpg

   55768611310595684037.jpg   99987761904034618471.jpg  

به نقل از سایت خبری رودآور شهرستان تویسرکان:
 
فرمانده انتظامی شهرستان تویسرکان از سرقت 128 میلیون ریال وجه نقد از پست بانک روستای لامیان این شهرستان و دستگیری سارقان آن کمتر از هشت ساعت خبر داد.

 سرهنگ قاسم قربانی در گفت و گو با خبرنگار رودآور گفت: در پی اعلام مرکز فوریت های پلیسی 110 مبنی بر به صدا درآمدن آژیر خطر پست بانک روستای لامیان، بلافاصله عوامل پاسگاه انتظامی ولاشجرد در محل حاضر شدند و پس از تأیید خبر بررسی و دستگیری سارقان در دستور کار عملیاتی کارآگاهان پلیس قرار گرفت.

وی اظهار کرد: عوامل پاسگاه انتظامی ولاشجرد با تشکیل اکیپ تخصصی پلیس آگاهی، اطلاعات و عملیات در محل حاضر شدند و در بررسی ها مشخص شد  سه سارق با سر و صورت پوشیده وارد ساختمان پست بانک شده و اقدام به پاشیدن اسپری و ضرب و شتم مسئول وقت پست بانک کرده و با سرقت مبلغ 128 میلیون ریال وجه نقد از داخل گاوصندوق از محل سرقت با یک دستگاه خودرو پراید از محل متواری می شوند.

فرمانده انتظامی شهرستان تویسرکان افزود: پس از انجام تحقیقات پلیسی در راستای شناسایی و دستگیری سارقان مشخص شد از سه نفر سارق دو نفر از اهالی همان روستا و ساکن کرج بودند.

قربانی تصریح کرد: پس از شناسایی سارقان دو نفر از آنان در یک عملیات ضربتی دستگیر  و نفر سوم متواری شد که تلاش ها برای دستگیری وی همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه سارقان به ارتکاب سرقت  خود معترف شدند و اقرار کردند، عنوان کرد: در این باره پرونده سرقت تشکیل و متهمان برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی اعزام شدند.

فرمانده انتظامی شهرستان تویسرکان تأکید کرد: با وجود آنکه گشتی ها و و ارتقاء عملیاتی پلیس و گشت های نامحسوس شهرستان تویسرکان افزایش یافته و این شهرستان محل امنی برای سارقان نیست، اما ضرورت دارد مردم نیز توصیه های پیشگیرانه و هشدار های پلیسی را جدی بگیرند. 

به عنوان یک شهروند تویسرکانی من لم یشکرالمخلوق لم یشکرالخالق. 

از فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان تویسرکان و پرسنل نهایت تشکر و قدردانی را می نماییم واز خداوند متعال برای جنابعالی و همکارانتان سلامتی و موفقیت خواهانیم.

 

 
روز چهارشتبه 19/9/93 همایش یکروزه شعر عاشوراییان استان همدان به میزبانی شهرستان تویسرکان در ساعت 10 صبح درسالن فردوسی باحضور جمعی از شعرای استان با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید توسط آقای عربی
آغاز گردیدوپس از خیر مقدم توسط برادر زین العابدینی و سخنرانی مدیر کل محترم ارشاد استان ، اشعاری در وصف عاشورا توسط شعرای شهرهای استان خوانده شد و در پایان به تعدادی   ازشعرا لوح تقدیر داده شد.
شعری خواندنی از شاعر تویسرکانی در وصف حضرت رقیه(س)
شعر خواندنی ذیل را شاعر جوان تویسرکانی؛ اعظم سوری در وصف مصیبت های وارده بر حضرت رقیه(س) در این همایش سروده است.

بابای من عروسک زیبای من  بخند

فرصت کم است جای تماشای من بخند

بابا سوال دارم و تنها فقط تویی تو 

 پاسخ تمام  چراهای من بخند

این رد پای بوسه ی  سنگ است بر لبت 

چون درد زخم های کف پای من بخند

من قول میدهم که  نگویم که تشنه ام

گریه مکن به خشکی لب های من بخند

من ساحل کویر لبم گُر گرفته است

آتش نزن به خیمه ی لب های من بخند

بابا بیان دوباره مثل همان بازی قشنگ 

من میشوم  عروسک و تو جای من بخند

من می شوم  عروسک و تو شانه می کنی

غصه نخور که سوخته موهای من بخند

بازی تمام می شود و من میان خواب می بینمت

ٰ ستار ه ی شب های من بخند

بازی تمام می شود و من  کنار تو 

دستم میان دست تو بابای من بخند   

در پایان از همه ی عزیزانی که در برگزاری این همایش فعالیت داشته اند تشکر و قدردانی می گرددو از خداوند متعال برایشان سلامتی و موفقیت خواهانیم


comment نظرات ()
ورزش صبحگاهی شهرستان تویسرکان سالن الغدیر روزهای فرد وجمعه 6 الی 7 صبح
نویسنده : محمد هادی حسنوند - ساعت ٩:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٩/٢٢

   

  

        </></>

 

 
          

 گروه کوهنوردی قائم شهرستان تویسرکان کوه افشار غار محمودیه جمعه 14/9/93

 
</></></></></></>

 

 

 

 
 

 

 
 

comment نظرات ()
ساختمانی که چندین سال است که رها شده
نویسنده : محمد هادی حسنوند - ساعت ٧:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۱٩

  View Full Size Image مجتمع فرهنگی صادقیه تویسرکان

 

ساختمانی که شاید 10سال رها شده ودر حال تخریب است چند سال پیش خداوندرحمت کندحاج کریم مقدم مبلغی برای  احداحث این مجتمع داده شدکه بنای این ساختمان گذاشته شد اما به دلایلی عملیات ساختمان متوقف شد . و از آن سال زیبایی خیابان شهید باهنر را از بین برده است و دو سال پیش به کمک نماینده محترم شهرمان آقای طاهرپور مبلغی تهیه شد ومجددا عملیات ساختمانشروع شد و مقداری از سفت کاری انجام گردید و باعث خوشحالی مردم خصوصا فرهنگیان گردید به خاطر اینکه این مجتمع شامل درمانگاه صادقیه ، و فروشگاه فرهنگیان و مجتمع تفریحی برای قشر فرهنگیان می باشد اما این ساختمان کم کم به آثار باستانی دارد تبدیل می شود .

چند پیشنهاد برایاین مجتمع داده می شود تا از تخریب این ساختمان جلوگیری شود.

  مسؤلین شهرستان دست به دست هم دهندتا مشکل این مجتمع حل گرددودرسفری که وزیر محترم آموزش و پرورش به تویسرکان می آینداز این مجتمع دیدن نماید .

با توجه به این که این مجتمع می شودچندین مغازه ساخته شود با سرقفلی دادن این مغازها مبلغ کلانی بدست آورد و عملیات آن آغاز گردد.

از طریق بخش خصوصی با واگذاری سال درآمد آن به آنها عملیا ساختمان شروع تا به بهره برداری برسد .


comment نظرات ()
تشکر و قدر دانی از شهردار محترم شهرمان
نویسنده : محمد هادی حسنوند - ساعت ٧:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۱٩
 
View Full Size Imageساختمان صندوق قرض الحسنه مهدیه بعد ازتخریب 

 

لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق. 

با همت و تلاش مسؤلین خصوصا جناب آقای گمار شهردار محترم شهرستان تویسرکان مشکل ترافیک کوچه مسجد زرهان حل شد و با تخریب کردن این ساختمان آرزوی چندین ساله شهروندان تویسرکان خصوصا اهالی محله برآورده شدو در عرض 24 ساعت این ساختمان تخریب و کوچه آسفالت گردید. 

اما درد دل با شهردار محترم ، حال که با این چنین اقدامی این کوچه زیبایی خود را به دست آورده اما وجود سد معبر و دست فروشان مشکلی را برای تردد فراهم نموده است . 

با قرار دادن پارکینگ خیابان ولایت به بازارچه دست فروشان تمام دست فروشان به این مکان مراجعه و سازماندهی گردد و برای هر کدام شناسنامه تهیه گردد و به این صورت می توان ریشه سد معبر را در تویسرکان کنده شود تا زیبایی این خیابان و خیابان دیگر مجددا نمایان شود . 

و به این وسیله می شود رقابت را در فروش بین آنها ایجاد کرد و میوه و تره بار با قیمت مناسب در اختیار شهروندان قرار گیرد. 

زیرا با نصب تابلوپارکینگ ممنوع در کوچه زرهان پارک ماشین ممنوع اما جای آنها را دست فروشان گرفته و زیبایی این کوچه از بین رفته است . 

ضمنا در خیابان ولایت با نصب نرده بین پیاده رو و پارکینک آن محل تجمع دست قروشان زیباتر خواهد شد . 

درپایان از همه عزیزانی که در تخریب و آسفالت کوچه زرهان تلاش و کوشش نموده اند به عنوان یک شهروند تشکر و قدردانی می گردد و برای جنابعالی و همکارانتان از خداوند متعال سلامتی و موفقیت خواهانم.

 

comment نظرات ()
خواص سیر واستفاده آن در غذاهای تویسرکانی
نویسنده : محمد هادی حسنوند - ساعت ٧:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۱٩
 View Full Size Image یک فرقان سیر خیلی ارزش داره 

 

 سیر در کاهش فشار خون و افزایش گلبول سفید خون موثر است. تحقیقات پزشکی نشان داده است که سیر می‌تواند بسیاری از انواع باکتریها، برخی از ویروسها، عفونتهای قارچی و حتی انگلهای روده‌ای را از بین ببرد. سیر همچنین بطور سنتی جهت درمان برونشیت مزمن، سرماخوردگی، سیاه‌سرفه و آسم ناشی از برونشیت مصرف می‌شود.

 

موارد منع مصرف سیر :

 سیر را در دوران شیردهی و بارداری نباید مصرف کرد.

مهمترین بخش این گیاه که مصرف دارویی و طبی دارد، هسته آن است هر هسته سیر از ‪ ۴‬تا ‪ ۲۰‬دانه تشکیل شده است و وزن هر دانه به حدود یک گرم می‌رسد.

سیر در قالب نواحی ایران بخصوص در نواحی شمالی کشور می‌روید و ارتفاع ساقه آن به ‪۳۰‬ تا‪ ۱۰۰‬سانتی متر می‌رسد. وبهترین سیر سیر تویسرکان هم طعم بسیار خوشمزه ای دارد و هم خاصیت فراوانیدارد.

گلهای سیر به رنگ صورتی کم رنگ یا سبز متمایل به سفید است که هر بوته آن هشت تا بیست حبه دارد.

یکی از راههای مصرف سیر استفاده از دانه خشک شده آن به میزان دو تا چهار گرم بصورت سه بار در روز است. در حال حاضر سیر در تمام نقاط دنیا کشت می‌شود، پیازهای تازه خاصیت دارویی دارند که آنها را با زرد شدن برگها در اواخر تیر تا مهرماه برداشت می‌کنند. سیر اولین بار در آسیای مرکزی کشت شده است و قرن‌ها است که بعنوان ادویه، سبزی و گیاه دارویی در مناطق مدیترانه‌ای تا آسیای مرکزی استفاده می‌شود.

مصرف خارجی آن باعث تحریک و سوزش پوست بدن شده و ممکن است باعث ایجاد التهاب و تاول شود. سیر عمدتا در درمان نفخ شکم، ورم روده و بعنوان خاصیت کرم‌کشی بصورت داخلی مصرف می‌شود.

سیر به عنوان ادویه در غذاهای گوشتی، سس و سوپ به کار می‌رود و بطور گسترده‌ای در کشورهای منطقه مدیترانه و در شرق استفاده می‌شود.

بوی سیر که برای برخی از افراد مشمئزکننده و زننده است جذب خون می‌شود و در نتیجه از طریق تنفس و حتی پوست بدن فرد به مشام می‌رسد.

کارشناسان گیاهان دارویی در سرتاسر جهان این گیاه را به عنوان یکی از مهمترین داروهای گیاهی تلقی می‌کنند. این گیاه در میان بسیاری از فرهنگها در طول هزاران سال هم مصرف غذایی و هم مصرف دارویی داشته است.

گفته می‌شود کارگران ساختمانی که اهرام مصر را می‌ساختند برای مراقبت از خود در قبال بیماریها سیر مصرف می‌کردند همچنین گورکنان فرانسوی در اوایل قرن نوزدهم عصاره سیر مصرف می‌کردند تا از ابتلای آنها به طاعون که جان بسیاری از انسانها را در اروپا تلف کرد، پیشگیری کند

 

comment نظرات ()
کسب دو رتبه برتر کشوری توسط دبیران تویسرکانی درهفدهمین دوره طرح معلم پژوهنده
نویسنده : محمد هادی حسنوند - ساعت ٩:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۱۸
مدیرآموزش وپرورش شهرستان تویسرکان ازکسب رتبه برترکشوری درهفدهمین دوره طرح معلم پژوهنده توسط دبیران این شهرستان خبرداد.

به گزارش رودآور جواد اسدبیگی در این بار اظهار کرد: در هفدهمین برنامه معلم پژوهنده توسط دو فرهنگی محمدعلی ترکاشوند ومحمدصادق گمار با ارائه (طرح چگونه می توانیم میزان یادگیری دانش آموزان رادردرس هم نهشتی مثلت ها بهبود بخشیم) رتبه کشوری راکسب کنند.

وی فراهم ساختن زمینه ارتقای دانش پژوهی معلمان، مستندسازی تجربه های مفید آنان برای استفاده تمام دست اندرکاران آموزش و پرورش و کوتاه کردن فاصله نظر و عمل و کمک در راستای کاربست یافت های پژوهش را از دیگر اهداف اجرای این طرح ذکر کرد.


comment نظرات ()
تویسرکان میزبان همایش شعر عاشورائیان استان
نویسنده : محمد هادی حسنوند - ساعت ۱۱:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۱٥
به مناسبت اربعین حسینی صورت می گیرد:
تویسرکان میزبان همایش شعر عاشورائیان استان
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تویسرکان از میزبانی این شهرستان در راستای برگزاری همایش شعر عاشورائیان استان خبر داد.

مهدی حاجی‌ زین‌العابدینی در گفت و گو با خبرنگار رودآور از برگزاری همایش شعر عاشورائیان استان به مکیزبانی تویسرکان خبر داد و اظهار کرد: این همایش روز چهارشنبه نوزدهم آذر ماه سال جاری با حضور شاعران استان ساعت 9 و 30 دقیقه صبح در سالن فردوسی تویسرکان برگزار می شود.

وی افزود: نقش شعرا در تبیین ابعاد حقیقی عاشورای می‌تواند نقش برجسته‌ای در معرفی حضرت حسین بن علی(ع) داشته باشد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تویسرکان با بیان اینکه باید اشعاری سروده شود که از لحاظ محتوا پر مغز و دارای سند تاریخی باشد و  از شعر سرایی در موارد بی اثر و اختلافی، حتی المقدور دوری شود، ابراز کرد: این همایش با هدف شعر سرایی عاشورایی و تبین نقش امام حسین(ع) در احیای دین مبین اسلام، در قالب شعر برگزار شد.

حاجی‌ زین‌العابدینی، ترویج و هم افزایی فرهنگ عاشورایی، اشاعه ساختار ذهنی و عملکردی امام حسین(ع) در جامعه را برخی دیگر از اهداف برگزاری این همایش عنوان کرد.


comment نظرات ()
افزایش 30 درصدی قیمت نان در تویسرکان/ نارضایتی مردم از کیفیت نان
نویسنده : محمد هادی حسنوند - ساعت ۱٢:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۱٤

 نارضایتی مردم از کیفیت نان

اگر به طور تصادفی در گذر از خیابان ها و کوچه های تویسرکان با مردم صحبت کنید از هر سه نفر مردم تویسرکان دو نفر از کیفیت نان گله مند هستند و می خواهند بدانند آیا کیفیت نان سفره ایشان بعد از اصلاح قیمت ها افزایش می یابد یا نه؟!

به گزارش خبرنگار رودآور پس از آنکه دولت اعلام کرد که با هدف بالابردن کیفیت نان های عرضه شده به مردم و کمک به نانوایان شاغل در مراکز مختلف نانوایی، قیمت نان در استان های مختلف کشور به تناسب وضعیت تا ۳۰ درصد افزایش پیدا می کند، قیمت نان در استان همدان و به دنبال آن در تویسرکان با افزایش 30 درصدی روبرو شد.

بنا به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان  از 12 آذر ماه سال جاری سنگک با وزن خشک 500 گرم 600 تومان به فروش می‌‏رسد که قیمت سنگک با وزن 450 گرم در گذشته 400 تومان بود.

همچنین قیمت لواش که مصرف عمده مردم را شامل می‌‏شود 175 تومان به ازای 180 گرم وزن خشک است که در گذشته نان لواش با وزن 170 گرم 125 تومان فروخته می‎شد.

 بنا به گفته این مسئول قیمت نان بربری، تافتون و فانتزی نیز به دلیل آنکه این گروه نانوایی‎ها آزادپز محسوب می‎شوند، دولت نمی‌‏تواند در تعیین قیمت نان آنها ورود پیدا کند ولی نظارت لازم را دارد.

از هر سه نفر تویسرکانی دو نفر از کیفیت نان ناراضی هستند

اگر به طور تصادفی در  گذر از خیابان ها و کوچه های تویسرکان با مردم صحبت کنید از هر سه نفر مردم تویسرکان دو نفر از کیفیت نان گله مند هستند و می خواهند بدانند آیا کیفیت نان سفره یشان بعد از اصلاح قیمت ها افزایش می یابد یا نه؟! کافی است که مسئولان امر یک روز را به پیاده روی در چند خیابان اصلی و نیز کوچه پس کوچه ها اختصاص دهند و از شهروندان تویسرکانی بپرسند که کیفیت نان در تویسرکان چگونه است و از نزدیک پای درد و دل مردم تویسرکان بنشیند.

مردم تویسرکان انتظار دارند با افزایش 30 درصدی قیمت نان کیفیت نان نیز افزایش یابد.

خانم خ.ا یکی از شهروندان تویسرکانی اظهار کرد:  نان از مایحتاج های مهم در سبد غذایی اقشار مردم به ویژه اقشار کم درآمد جامعه است و با این افزایش غیرمنتظره قیمت نان، انتظار می رود مسئولان ذی ربط  نظارت و افزایش کیفیت نان را بیش از پیش در نظر داشته باشند. 

وی می افزاید: در سال های گذشته متأسفانه با افزایش قیمت نان تغییری در کیفیت آن ایجاد نشد و در حال حاضر نیز بخش عمده‌ای نان مصرفی مردم دور ریخته می‌شود.

آقای سوری معلم بازنشسته تویسرکانی نیز با تأکید بر اینکه باید متولیان امر نانوایانی هایی را که نان کم وزن را به مردم می‌دهند شناسایی و با جدیت با آنان برخورد کنند، افزود: مسئولان مربوطه نیز بایستی آرد مناسب در اختیار نانوایی ها قرار دهند تا بتوانند رضایت نانوایی ها و مردم را فراهم سازند.

خانم محمدی بانویی خانه دار است او نیز در گفت و گو با خبرنگار رودآور عنوان کرد: نان های سنگک در اکثر مواقع خوب پخته نشده و خمیر مانند هستند و لواش ها نیز گاهی اوقات آنقدر نازک و از وسط سوخته شده اند که قابل استفاده نیست و متأسفانه بخش عمده ای از این نان ها دور ریز می شود.

به گزارش رودآور حال باید منتظر ماند و مشاهده کرد که دستگاه های نظارتی از جمله تعزیرات حکومتی و سازمان صنعت، معدن و تجارت چگونه به کنترل وضعیت کیفیت نان می پردازند و بررسی کنند آیا با افزایش قیمت ها، کیفت نان نیز افزایش پیدا می کند  یا نه، تا بدین وسیله از گله مندی تویسرکانی ها درباره کیفیت نان بکاهند


comment نظرات ()
یادواره شهدای فرهنگی استان با حضور وزیر آموزش و پرورش در تویسرکان برگزار می شود
نویسنده : محمد هادی حسنوند - ساعت ۱٠:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۱٢
یادواره شهدای فرهنگی استان همدان بیستم آذرماه سال جاری با حضور وزیر آموزش و پرورش تویسرکان برگزار می شود.

جواد اسدبیگی مدیر آموزش و پرورش تویسرکان در گفت و گو با خبرنگار  رودآور از برگزاری یادواره شهدای فرهنگی استان همدان در روز بیستم آذرماه سال جاری با حضور علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش خبر داد.

وی با بیان اینکه زنده نگه داشتن یاد شهیدان باید در اولویت کاری همه مسئولان باشد، افزود: یادواره شهدای فرهنگی استان به منظور تکریم خانواده شهدا و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس برگزار می شود.

مدیر آموزش و پرورش تویسرکان تصریح کرد: به فرموده مقام معظم رهبری امروز زنده نگاه یاد و خاطره شهیدان کمتر از شهادت نیست و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت می تواند بسیاری از توطئه های دشمنان قسم خورده نظام را خنثی کند.


comment نظرات ()
توصیه و سفارش به زنان میانسال(اگر می خواهید عمر طولانی داشته باشید)
نویسنده : محمد هادی حسنوند - ساعت ۱٠:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۱٢

محققان دانشگاه هاروارد اعلام کردند زنان میانسالی که از یک الگوی تغذیه ای سالم و به ویژه رژیم مدیترانه ای پیروی می کنند احتمال این که تا سن 70 سالگی و بیشتر از آن عمر کنند به مراتب بالاتر است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از باشگاه خبرنگاران، تغذیه سالم حتی خطر مشکلات روانی از جمله زوال عقل و اختلالات حافظه را نیز کاهش می دهد.

 رژیم غذایی محققان دانشگاه هاروارد اعلام کردند زنان میانسالی که از یک الگوی تغذیه ای سالم و به ویژه رژیم مدیترانه ای پیروی می کنند احتمال این که تا سن 70 سالگی و بیشتر از آن عمر کنند به مراتب بالاتر است.مدیترانه ای از بیماری های مزمن از جمله دیابت، فشارخون، سرطان و بیماری های قلبی عروقی پیشگیری می کند. تغذیه سالم حتی خطر مشکلات روانی از جمله زوال عقل و اختلالات حافظه را نیز کاهش می دهد.

در این مطالعه سوابق پزشکی و نوع رژیم غذایی بیش از 10 هزار زن که در اواخر دهه 50 و اوایل دهه 60 عمرشان بودند مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد زنانی که از رژیم غذایی مدیترانه ای تبعیت می کردند عمر طولانی تری داشتند.
 
رژیم غذایی مدیترانه‌ای شامل انواع میوه‌ها، سبزیجات، روغن زیتون و ماهی است و در عین حال میزان مصرف گوشت قرمز و فرآوری شده و همچنین چربی‌ها در این نوع رژیم غذایی کمتر است.


comment نظرات ()
نقد کتاب «دانشنامه عاشورائیان» اثر مرضیه محمدزاده
نویسنده : محمد هادی حسنوند - ساعت ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۱٢
مسئول کتابخانه عمومی رضی الدین آرتیمانی گفت: نقد، جراحی افکار نویسنده و موشکافی زوایای مختلف اثر اوست و خواننده کتاب را با همه خوبی ها و شاید کاستی های یک کتاب آشنا کند.

به گزارش رودآور، کتاب «دانشنامه عاشورائیان» اثر مرضیه محمد زاده به بوته نقد و بررسی کانون ادبی رضی در کتابخانه عمومی رضی الدین آرتیمانی گذاشته شد.

مسئول کتابخانه عمومی رضی الدین آرتیمانی در  این نشست اظهارکرد: کتاب دانشنامه عاشورائیان به بررسی اشعار و مراثی حسینی پرداخته و چون در ایام سوگواری سالار و سرور شهیدان قرار داریم لذا از استاد گرانقدر علی پیری خواستیم با توجه به آنکه در قسمتی از  پایان نامه دانشگاهی خود به این کتاب پرداخته است این اثر را نقد کند.
 
علی پیری عنوان کرد: کتاب در دو جلد نوشته شده و جلد اول آن به اشعار عربی درخصوص مرثیه های امام حسین (علیه السلام ) پرداخته و در جلد دوم به معرفی شعرای فارسی و مراثی ایشان در رثای مصیبت عظمای ابا عبدالله علیه السلام پرداخته است.
 
وی افزود: نویسنده متن کتاب را از بیش400 منبع معتبر مانند قرآن، مثنوی معنوی و منابع معتبر دیگر جمع آوری نموده است و در پیشگفتار که به قلم استاد بهاالدین خرمشاهی است به شکل زیبایی به معرفی امام حسین علیه السلام در آیات قرآن پرداخته و در ادامه نکاتی درباره حضرت زینب (سلام الله علیها) در سفر بازگشت از کربلا ایفاد نموده و در آخر کلام دو شاه بیت از حافظ در مورد حادثه کربلا بیان داشته است.
 
این منتقد ادامه داد: در مقدمه نیز خود نویسنده احادیثی از پیامبر اکرم (صلوات الله علیه) و امام جعفر صادق (علیه السلام) در مورد ارزش و اهمیت شعرا در نزد این عزیزان بیان داشته است.
 
پیری افزود: در جایی نویسنده اشاره دارد که اقشار مختلف اعم از عالم، ادیب، طبیب، حاکمان، فقیه، در مذاهب گوناگون از شیعه، سنی، حنفی، شافعی، زیدی به مرثیه ثرایی عاشورا پرداخته اند و در این کتاب گرانسنگ ترجمه اشعار عربی به خوبی انجام شده و از روانی خاصی برخوردار است.
 
وی ابراز کرد: در جلد دوم به تاریخ گرایش شعرای فارسی به مدح و ثنای خاندان نبوت(ع) اشاره دارد و و اینکه شعر فارسی از قرن چهام (ه .ق) به مرثیه سرایی رو آورده است همچنین در این کتاب اشاره ای هم به اشعار عبدالرحمن پارسا تویسرکانی شده است.
پیری ادامه داد: از نقاط ضعف کتاب می توان به نبود اِعراب در بعضی اشعار عربی اشاره کرد که البته شاید نتوان ضعف به حساب آورد در مجموع کتاب دانشنامه شعر عاشورایی را می توان از بهترین کتاب های موجود در کتابخانه رضی الدین آرتیمانی به حساب آورد.


comment نظرات ()
برگزاری مسابقه ویلچرانی در تویسرکان/ شهر زیر پای معلولان هموار نیست!
نویسنده : محمد هادی حسنوند - ساعت ۸:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۱۱
در آستانه گرامیداشت روز جهانی معلولان (دوازدهم آذرماه برابر با سوم دسامبر) مسابقه ویلچرانی در تویسرکان برگزار شد.

به گزارش رودآور، به همت اداره بهزیستی شهرستان تویسرکان در آستانه روز جهانی معلولان مسابقه ویلچرانی با حضور ویلچران معلول زن و مرد در تویسرکان برگزار شد.

در پایان این مسابقه خانم میرمعینی، خانم عبدالمالکی و آقای سوری به ترتیب مقام های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.

شهر زیر پای معلولان هموار نیست!

عدم مناسب سازی معابر و دستگاه های خدماتی و ادارات، کمبود  و یا نبود امکانات آموزشی، تفریحی، ورزشی و وسایل بهداشتی برای معلولان ضایعه نخاعی از جمله مشکلات معلولان و جانبازان تویسرکانی است که در حاشیه این مراسم بیان شد.

معلولان تویسرکانی با دلی از پر از درد می گویند: معابر شهر برای تردد شهروندان سالم هم مناسب نیست، چه برسد برای معلولان و ناتوانان جسمی مثل ما، با نگاهی اجمالی به شهر متوجه می‌شویم کارهای کمی برای بهتر شدن فضای تردد ما معلولان انجام شده است.

به گزارش شعار امسال روز جهانی معلولان " موانع را بشکنیم و درها را بازکنیم" است و تمام روزهای هفته منتهی به روز جهانی معلولان با نام های مختلف اعم از جمعه هفتم آذرماه روز شادابی و نشاط، شنبه ‘دسترسی آسان و مناسب سازی’، یکشنبه ‘آمادگی در مقابل بلایای طبیعی’، دوشنبه ‘ فن آوری وسایل کمکی’، سه شنبه ‘توانمندسازی’ و چهارشنبه دوازدهم آذرماه ‘ توانبخشی حرفه ای و اشتغال شایسته ‘ نامگذاری شده است.


comment نظرات ()
ورود خیران و تلاش برای ارتقای رتبه تویسرکان در کنکور سراسری
نویسنده : محمد هادی حسنوند - ساعت ۸:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۱۱

 ورود خیران و تلاش برای ارتقای رتبه تویسرکان در کنکور سراسری

خیر تویسرکانی به منظور ارتقای جایگاه شهرستان تویسرکان در کنکور سراسری و ایجاد انگیزه در دانش آموزان قول مساعد برای اهداء جوایز نقدی مناسب داد.

به گزارش رودآور مهندس ذوالفقاری از خیران نیک اندیش تویسرکانی، قول مساعد برای اهداء جوایز به دانش آموزان حائز رتبه برتر کنکور سال آینده داد.

به گفته مهندس ذوالفقاری به هر دانش آموز تویسرکانی که رتبه تک رقمی در منطقه غرب کشور را به خود اختصاص دهد، 10 میلیون تومان، رتبه دو رقمی پنج میلیون تومان و رتبه سه رقمی دو میلیون و پانصدهزار تومان جایزه  نقدی اهداء می شود.

این خیر تویسرکانی همچنین در سال های گذشته یک خوابگاه دانشجویی و یک مدرسه را احداث کرده است.

شهرستان تویسرکان در سال های اخیر آن طور که باید در جایگاه مناسبی از نظر کسب رتبه های برتر کنکور قرار ندارد و تلاش برنامه ریزان آموزشی و خیران برای بازگشت به دوران طلایی این جایگاه است.

سابق بر این دانش آموزان تویسرکانی بسیاری با رتبه های برتر و عالی در دانشگاه های ملی پذیرفته می شدند و حال مسئولان تویسرکانی به دنبال بررسی موانع موجود بر سر راه دانش آموزان در کنکور سراسری و ارائه راه حل هایی برای رفع آن موانع هستند.

هر چند شهرستان تویسرکان واژه محرومیت را یدک می کشد ولی با استفاده از ظرفیت ها و قابلیت های موجود در آن می توان جایگاه واقعی شهرستان را در خیلی از بخش ها بویژه در بحث کنکور ارتقا داد.

بی تردید با توجه به اینکه در سال های گذشته پژوهشسرای دانش آموزی جز چهار پژوهشسرای برتر کشور بوده و نیز دانش آموزان تویسرکانی در جشنواره های متعددی از جمله جشنواره خوارزمی و نانو رتبه های اول تا سوم را کسب کردند می طلب که مسئولان امر پیش از پیش برای ارتقای رتبه تویسرکان در کنکور سراسری برنامه ریزی کرده و وارد میدان شوند.


comment نظرات ()
حدیث هفته( میلاد امام موسی کاظم بر همگان مبارک باد )
نویسنده : محمد هادی حسنوند - ساعت ٧:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۱٠
 امام موسی کاظم ( ع) می فرماید : 

 

کسی که مزه رنج و سختی را نچشیده ، نیکی و احسان در نزد او جایگاهی ندارد و هر که می خواهد قویترین مردم باشد بر خدا توکل کند و بهترین عبادت بعد از شناختن خداوند ، انتظار فرج و گشایش است  

 علی ( ع ) می فرماید: 

 

با ریشه کن کردن بدی در سینه حود ، بدی را از سینه دیگران بیرون کن .

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در یکشنبه نهم آذر 1393 و ساعت 0:1 | نظر بدهید

 

 چند نفری که درجستجوی آرامش و خرسندی درون بودند نزد یک استاد رفتند و از اوپرسیدند:

استاد شما همیشه یک لبخند روی لب دارید و به نظر ما خیلی آرام و خشنود به نظر می رسید لطفا به ما بگو راز خشنودی شما چیست :

استاد گفت : بسیار ساده من زمانی که دراز می کشم ، دراز می کسم .

زمانی که راه می روم راه می روم .

زمانی که غذا می خورم غذا می خورم .

آنها عصبانی شدند و فکر کردند که استاد حرف آنها را جدی نگرفته است به او گفتند که تمام این کارها را ما هم انجام می دهیم ، پس چرا خشنود نیستیم و آرامش نداریم ؟

استاد به آنها گفت : زیرا زمانی که شما دراز می کشید به این فکر می کنید که بتید بلند شوید .

زمانی که بلند می شوید به این فکر می کنید که باید کجا بروید .

زمانی که دارید می روید به این فکر می کنید که چه غذایی بخورید .

فکر شما همیشه در جایی دیگر است و نه در آنجایی که هستید .

حال تقاطع گذشته و اینده است و شما در این تقاطع نیستید بلکه در گذشته و یا آینده .

به این علت است که از این لحظه ها لذت واقعی نمی برید ، زیرا همیشه در جای دیگر سیر می کنید و حس می کنید زندگی نکرده اید و یا نمی کنید .

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در شنبه هشتم آذر 1393 و ساعت 23:44 | نظر بدهید

comment نظرات ()
تشکر وقدردانی از نماینده محترم شهرمان
نویسنده : محمد هادی حسنوند - ساعت ٦:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۸

  

 
لم یشکروالمخلوق  لم یشکرالخالق 
 
بدینوسیله از جناب آقای دکتر مفتح نماینده محترم شهرمان که تلاش و کوشش نمودند تا استگاه قطار در روستای باباکمال احداث گردد . بعنوان یک شهروند تویسرکانی تشکر و قدردانی می نماییم .واز خداوند متعالی توفیق جنابعالی را برای به ثمر رساندن پروژ های دیگر خصوصا تونل الوند را از خداوند متعال خواستاریم ودر پایان از همه کسانی که شمار را در این امر یاری نموده اند از خداوند برایشان سلامتی و سعادت و عاقبت به خیری از خداوند منان خواستاریم . 
 
و از همه کسانی که چه در شهرستان و استان و هئت دولت که در تصویب این پروژه جنابعالی را یاری نموده اند تشکر و قدردانی می نماییم و از خداوند متعال برای همه ی شما سلامتی و طول عمر و توفیق خدمت را خواستاریم . اجرکم عنداله 
 
                           Lyttelton rail tunnel 01.jpgتونل الوند تویسرکان سرکان همدان

 

 

 
+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در شنبه هشتم آذر 1393 و ساعت 14:27 | نظر بدهید
  

 

در سر قلا </></></></></></>ی تویسرکان درخت بید جلل خالق دوباره جوانه زده وبرگ کرده است در تاریخ 7/9/1393ساعت 12 ظهر

سر قلا مکانی در شرق تویسرکان یکی از راههای صعود به قله افشار و غار محمودیه ، جایی سرسبز با چندین درخت بید،  که عمر تعدادی از آنه به 100 سال می رسد . 

دارای چشمه ای با  آب گورا که بعد از مدتی کوهپیمایی ورسیدن به این مکان و استراحت و لیوانی آب نوشیدن خستگی را از تن انسان بیرون می آورد . 

و مکانی بوده که محل پرورش گوسفند و دام بوده که آثار طویه های دامها هنوز دیده می شود.

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در جمعه هفتم آذر 1393 و ساعت 23:55 | نظر بدهید
نماینده مردم تویسرکان در خانه ملت گفت: در سایه فرهنگ و تفکر بسیجی ایران اسلامی به یک قدرت در منطقه و جهان تبدیل شده است.

به گزارش رودآور محمد‌مهدی مفتح در یادواره 35 شهید محله جولستان تویسرکان در مسجد اعظم این شهرستان با اشاره به اشاعه فرهنگ و تفکر بسیجی در جهان، مهمترین شاخصه اصلی بسیج را اخلاص دانست و اظهار کرد: در سایه این اخلاص، انقلاب اسلامی تثبیت شده و استمرار یافته است.
وی امام خمینی(ره) را بارزترین بسیجی مخلص عنوان و تصریح کرد: امروز همین تفکر بسیجی عظمت و اقتدار نظام را به جهانیان نشان داده و به الگویی بی بدیل  آزادخواهان جهان در راستای مبارزه با ظالمان و مستکبرین تبدیل شده است.  

نماینده مردم تویسرکان در خانه ملت با تأکید بر اینکه فرهنگ و تفکر جمهوری اسلامی ایران را در منطقه و جهان قدرتمند ساخته است، افزود: این تفکر سبب شکست ناپذیری ایران اسلامی در برابر هجمه ها و ترفندهای سخت افزاری و نرم افزاری و تبلیغات سوء دشمنان انقلاب شده است.

سعید سعیدی فرمانده سپاه ناحیه تویسرکان نیز با اشاره به اینکه در سطح کشور 22 میلیون بسیجی با توجه به منویات رهبری در عرصه های خدمت رسانی به مردم فعالیت دارند، از حضور 22 هزار بسیجی در سطح شهرستان تویسرکان خبر داد.
وی با بیان اینکه بسیجیان شهرستان تویسرکان در عرصه اقتصاد مقاومتی نیز فعالیت مطلوبی دارند، تصریح کرد: به عنوان نمونه می توان به حضور بسیجیان در عرصه های اشتغالزایی از جمله زنبورداری، پرورش قارچ، پرورش دام و طیور و نیز محصولات گلخانه ای اشاره کرد.

سعیدی ابراز کرد: در هفته بسیج امسال یک سالن فرهنگی- ورزشی با عنوان 9 دی با هزینه ای بالغ بر سه میلیارد و 850 میلیون ریال و دو سالن ورزشی و فرهنگی در بخش قلقلرود و روستای ولاشجرد هر کدام با صرف هزینه ای بالغ بر 14 میلیارد ریال افتتاح و به بهره برداری رسیدند.

وی افزود: افتتاح کارگاه تولید رشته آشی و کارگاه تولید کود ورمی کمپوست در هفته بسیج، بخش دیگری از فعالیت های بسیج تویسرکان در راستای اشتغالزایی و محورمیت زدایی است.

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در جمعه هفتم آذر 1393 و ساعت 19:45 | نظر بدهید
رئیس راه و شهرسازی، شهرستان تویسرکان از انسداد محور گنجنامه – تویسرکان تا 31 فروردین 1394 خبر داد.

ابراهیم نانکلی در گفت و گو با خبرنگار رودآور با بیان اینکه محورگنجنامه ـ تو.یسرکان تا 31 فروردین سال 94 بسته شد، اظهار کرد: با توجه شرایط جوی و سخت گذر بودن این مسیر و به منظور جلوگیری از هر گونه حادثه احتمالی این محور مسدود شده است.
وی افزود: رانندگان می توانند تا اطلاع ثانوی و باز شدن این مسیر از محورهای دیگر یعنی از مسیر همدان ـ جوکار ـ تویسرکان و همدان ـ اسدآباد ـ توسرکان تردد کنند.

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در جمعه هفتم آذر 1393 و ساعت 19:42 | نظر بدهید
هواپیماهای مسافر بری هنگام عبور از آسمان شهرستان تویسرکان از ساعت 8 صبح ال 11 صبح هوا را کاملا آلوده نمودند طوری که نور خورشید به زمین نمی رسید انگار هوا ابری بود .  

 

  View Full Size Image View Full Size Image   

 

 View Full Size ImageView Full Size Image

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در جمعه هفتم آذر 1393 و ساعت 18:27 | نظر بدهید
دلاورمردان گروه قائم شهرستان تویسرکان همانند هفته های قبل از ساعت 6 صبح عازم غار محمودیه کوه افشار ،به مناسبت هفته بسیج وگرامی داشت یاد وخاطرات دلاورمردان و شهدای بسیج شدند وپس از صرف صبحانه در غار محمودیه که در عکس مشاهده می کنید . 

 

از جوانان عزیز و دوست داشتنی دعوت می کنیم به این ورزش مفرح و دوست داشتنی بپردازند تا جسم و روح وروان آنها  با طراوت وشاداب گردد  زیراورزش باعث سلامتی خواهد شد . 

 

همانطور که در عکس مشاهده می کنید از جن.جوان 14 ساله  تا  پیرمرد دل زنده  65  ساله  حضور دارند جای شما خالی ،  

و پس از دو ساعت ونیم کوه پییمایی و رسیدن به غار محمودیه در ارتفاع 2400 متری خوردن صبحانه دراین غارو غاروشنیدن  ،از هر دری سخنی و نکته هایی که کوهنوردان می گویند روح و روان انسان تازه می گردد.

 

طلوع خورسید در همان روز 

View Full Size ImageView Full Size Image                View Full Size ImageView Full Size Image 

View Full Size Image  حاج آقا سلیمی پس از صرف صبحانه کناربخاریView Full Size ImageView Full Size ImageView Full Size ImageView Full Size Image   View Full Size Image

محمد هادی حسنوند خبرنگار رادیو ورزش کوهستان

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در جمعه هفتم آذر 1393 و ساعت 14:44 | نظر بدهید
  •                View Full Size Image            View Full Size Image View Full Size ImageView Full Size Image با با ایول دود از کنده بلند می شه حاج احمدو حاج حسن هم علاقه مند به ورزش صبحگاهی باشد که جوانان هم علاقه به ورزش برای سلامتی و شادابی داشته باشند به امید روزی که سالن های ورزشی ما مملو از ورزشکار باشد .
  •  
  • ورزش صبحگاهی در سالن الغدیر شهرستان تویسرکان روزهای فرد هفته ازساعت 6 ال 7 صبح بعد از نرمش صبحگاهی فوتبال ، والیبال، هندبال انجام می گردد.
  •   بابا ایول سامان 20 ماهه هم عاشق فوتباله
  •     
  •  غروب ماه در آبانماه 1393 ساعت 5/6صبح جمعه 15 /8/93از قله ی ساری آب وغروب ماه در پشت کوه خان کرمز میدان ساعت کوه ساری آب  در شرق تویسرکان


+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در پنجشنبه ششم آذر 1393 و ساعت 15:33 | نظر بدهید
                                                                           

 

 View Full Size Image

 </></>                                  خیابان ولایت شهرستان تویسرکان پیاده رو تبدیل به پارکینگ شده است آیا تا کنون بین ساعت 10 الی 12 صبح از سمت خیابان شهید باهنر برای قصد ورود به این خیابان داشته اید همان ابتدا از رفتن به این خیابان وحشت دارید . 

 

ابتدای ورود فقط 3متر راه برای شما باز است بعد باید تماشا کنی که خودرو از روبرو قصد خروج از این خیابان را نداشته باشد اگر داشته باشد دوسه بار باید به عقب وجلو حرکت کنی راه را باز کنی تا خودرو شما یا روبرو بتواند از خیابان عبور کند . 

تابلو پارکینگ ممنوع در خیابان نصب شده اماخوردو پارک شده است . 

پیاده رو محل عبور همانطور که در عکس مشاهده می کنید به علت نبود پارکینک طبقاتی در تویسرکان تبدیل به پارکینگ شده واگر از صبح تا عصر پارک کنی هیچکس به شما گیر نمی دهد .  

هنگام ورود وخروج از این خیابان بایستی مواظب باشی میوه دست فروشان را له نکنی و خریداران میوه را هم مواظب باشی با آنها بر خورد نکنی یعنی گواهینامه پایه یک با 10 سال سابقه می تواند با خیال راحت ازاین خیابان عبور کند .

یادم هست روزی که بنای این خیابان گذاشته شد صحبت از این که پارکینگی که در عکس مشاهده می کنید قرار بود به بازار روز تویسرکان تبدیل شود و همه ی دست فروشان در این مکان حضور یابند . 

اگر عابر پیاده ای که به علت اینکه پیاده رو تبدیل به پارکینگ شده به داخل خیابان که دو طرفه است و راهی برای عابر پیاده نمانده دچار حادثه شود چه کسی مسئول است خود قضاوت کنید . 

چه کسی بایستی به این معضل پایان دهد و ریشه سد معبر خشکانده شود .

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در پنجشنبه ششم آذر 1393 و ساعت 15:0 | نظر بدهید
مدیرشبکه بهداشت و درمان تویسرکان از تزریق نخستین واکسن پنتاوالان به دوکودک دوماهه درمحل شبکه بهداشت و درمان تویسرکان خبر داد.

دکتر حسن حسین زاده در گفت و گو با خبرنگار رودآور ، اظهار کرد: واکسن پنجگانه پنتاوالان از امسال به برنامه واکسیناسیون کودکان زیر پنج سال، اضافه شده است که گامی در تحقق طرح سلامت مردم است.

وی افزود: در راستای اجرای طرح واکسیناسیون، تزریق واکسن ترکیبی پنتاوالان شامل کزاز، سیاه سرفه، دیفتری، هموفیلوس آنفلوآنزا تیپ B و هپاتیت B در مراکز بهداشت شهری و خانه های بهداشت روستایی تویسرکان از اول آذرماه آغاز شد.
مدیرشبکه بهداشت و درمان تویسرکان تصریح کرد: واکسن پنتاوالان به حفاظت کودک در مقابل پنج بیماری تهدید کننده زندگی کودک کمک می کند و به صورت تک و 10 دوزی تزریق می شود.

حسین زاده گفت: در میان اجزای واکسن پنتاوالان، تنها واکسن هموفیلوس آنفولانزا تیپ B ، واکسنی جدید است و سایر واکسن ها (کزاز، سیاه سرفه، دیفتری و هپاتیتB) از قبل جزو برنامه ایمن سازی کشور بوده‌اند.

 وی با بیان اینکه واکسن پنتاوالان در سه نوبت 2، 4 و 6 ماهگی برای کودکان انجام می شود، خاطرنشان کرد: با  اجرایی شدن این برنامه، واکسن پنتاوالان برای شیرخوارانی که به سن دو ماهگی رسیده اند تزریق می شود و کودکان بزرگتر که از قبل برنامه واکسیناسیون آن ها شروع شده است طبق همان برنامه قبلی، انجام می شود و نیاز به تلقیح این واکسن ندارند.

مدیرشبکه بهداشت و درمان تویسرکان فواید تزریق این واکسن را کاهش دفعات تزریق، کاهش درد عضلانی،  کاهش عوارض ناشی از تزریق، افزایش پوشش ایمن سازی و مصرف سرنگ برشمرد و افزود: هزینه تهیه این واکسن برای سه دوره گفته شده در حدود 50 هزار تومان است.

حسین زاده ابراز کرد: با تزریق پنتاوالان دیگر نیاز به تزریق جداگانه واکسن سه گانه و هپاتیت B نبوده و از طرفی هموفیلوس آنفلوآنزا که از عوامل بیماری مننژیت و پنومونی در کودکان زیر پنج سال است تحت پوشش واکسیناسیون قرار می گیرند.

وی یادآور شد: با شروع واکسیناسیون پنتاوالان، در واقع یک واکسن هموفیلوس آنفولانزا تیپ B به تعداد کل واکسن های برنامه ایمن‌سازی در کشور اضافه شده و در عوض از تعداد واکسن های تزریقی، یک واکسن کم می‌شود که این امر سهولت و راحتی بیشتر را در امر واکسیناسیون کودکان به همراه خواهد داشت .

 مدیرشبکه بهداشت و درمان تویسرکان با بیان اینکه پنتاوالان از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و استانداردهای مربوطه در آن رعایت شده، بیان کرد: واکسن پنتاوالان  به صورت عضلانی تزریق می شود.

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در پنجشنبه ششم آذر 1393 و ساعت 8:37 | نظر بدهید
همایش بزرگ 'شکوه مقاومت و پایداری' در هفته گرامیداشت بسیج صبح امروز در سالن ورزشی الغدیر تویسرکان برگزار شد.

به گزارش رودآور سعید سعیدی فرمانده سپاه ناحیه تویسرکان در همایش'شکوه مقاومت و پایداری' در سالن ورزشی الغدیر تویسرکان با تأکید بر اینکه بسیج تبلور استکبار ستیزی در جهان است، اظهار کرد: بی شک مهم ترین ویژگی‌های تفکر بسیجی عدالتخواهی و ظلم ستیزی همه جانبه بوده که در تمام ابعاد اجتماعی، حقوقی، اقتصادی، سیاسی و اخلاقی این رفتار نمایان است.

سعیدی با اشاره به اینکه بسیج با پیروی از ولایت فقیه پرچمدار عدالت است، گفت: هدف از گردهمایی بسیجیان را نمایش قدرت و اقتدار بسیجیان است و بسیجیان با آمادگی کامل آماده اجرای فرمان فرماندهی معظم کل قوا هستند.

وی تصریح کرد: سند ایثارگری مردم شریف و عزیز شهرستان تویسرکان تقدیم 751 شهید والامقام به نظام جمهوری اسلامی و اجتماع شما بسیجیان در سالگرد صدور فرمان تاریخی امام(ره) مبنی بر تشکیل بسیج است .

فرمانده سپاه ناحیه تویسرکان با اشاره به اینکه بسیج یادآور حماسه هشت سال دفاع مقدس ملت ایران است، افزود: همه مردم بسیج را با نام دفاع مقدس می‌شناسند.

سعیدی با اشاره به اینکه بیشترین خدمات و دلاوری‌های بسیج در دوران هشت سال دفاع مقدس نشان داده شد، تصریح کرد: امروز بسیج در عرصه‌های مختلف آبادانی، عمرانی، اقتصادی و بهداشتی وارد عرصه شده است.

وی افزود: دشمنان اسلام در طول این انقلاب از طریق ترور و اعمال توطئه، تهدید و فتنه و ایجاد تنگناهای اقتصادی و تحریم  برای رسیدن به مقاصد پلید خود تلاش کردند، اما عزم ملی و ایمان و شجاعت مردم ارزشمند اسلامی و فرهنگ بسیجی ملت ما در برابر آنان ایستاد و تابع زر و زور و ترفندها نشد که باید این فرهنگ بسیجی همچنان ادامه داشته باشد.

فرمانده سپاه ناحیه تویسرکان خاطر نشان کرد: فرهنگ بسیجی دارای ارزش و مرتبه بلندی است که امام خمینی(ره) با آن جایگاه بلند معنویشان، ابراز داشتند که " در این دنیا افتخارم این است که خود بسیجی ام ".

حجت الاسلام ناصر نقوی، مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان نیز اظهار کرد: امروز بسیجیان واقعی مدافعان ولایت هستند و هر زمان نظام، انقلاب اسلامی و کشور عزیزمان نیاز به جانفشانی داشته باشد، بسیجیان در خط مقدم حضور دارند.

وی افزود: نهاد انقلابی بسیج یکی از این جریانات مهم انقلاب است که با هدف دفاع آرمانی از کیان انقلاب اسلامی و ارزش‌های دینی با فرمان امام راحل بنا نهاده شده و توانست در طول بیش از سه دهه از انقلاب اسلامی به خوبی در عرصه‌های مختلف بدرخشد و اکنون باید بیش از گذشته در جهت شناساندن بسیج به جهان تلاش شود.

مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در استان همدان عنوان کرد: یثارگری، فداکاری خالصانه و مؤمنانه، حضور در سخت ترین میادین با انگیزه ادای فریضه الهی و طبق فرمایش امام علی(ع) نهراسیدن از غیر خدا، از خصوصیات اخلاقی بسیجیان است.

حجت الاسلام نقوی افزود: بر این اساس به خوبی می توان مشاهده کرد که بیداری اسلامی در جهان نشأت گرفته از شیوع تفکر و شیوه پسندیده بسیج در میان ملت‌های مسلمان جهان است.

به گزارش رودآور صدها نفر از بسیجیان شهرستان تویسرکان از اقشار مختلف بسیج، فرماندهان، سرداران و بانوان بسیجی در این همایش باشکوه حضور داشتند.

 شعارهای «فرمانده آزاده آماده ایم آماده، بسیجی بیدار است از آمریکا بیزار است» از جمله فریادهای پرخروش این بسیجیان در همایش مذکور بود.

 بسیجیان تویسرکانی با سردادن شعار«استکبار جهانی این آخرین پیام است، فتنه و جنگ نرم فقط خواب و خیال است» بار دیگر بر آمادگی همه جانبه خود در برابر استکبار جهانی و توطئه های باطل او اعلام آمادگی کردند.

در این همایش به صورت نمادین پرچم جمهوری اسلامی ایران که نشان از پرچم سرخ مکتب عاشورایی است توسط خانواده شهدا به جوانان بسیجی اهداء شد.

همچنین تجلیل از فعالان بسیجی در تمامی عرصه های فرهنگی، ورزشی، هنری و اقتصاد مقاومتی از دیگر برنامه های همایش " شکوه مقاومت و پایداری" در تویسرکان بود.

انتهای پیام/

 
+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در پنجشنبه ششم آذر 1393 و ساعت 8:33 | نظر بدهید

comment نظرات ()
تزریق نخستین واکسن کو دکان
نویسنده : محمد هادی حسنوند - ساعت ٢:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/٦
مدیرشبکه بهداشت و درمان تویسرکان از تزریق نخستین واکسن پنتاوالان به دوکودک دوماهه درمحل شبکه بهداشت و درمان تویسرکان خبر داد.

دکتر حسن حسین زاده در گفت و گو با خبرنگار رودآور ، اظهار کرد: واکسن پنجگانه پنتاوالان از امسال به برنامه واکسیناسیون کودکان زیر پنج سال، اضافه شده است که گامی در تحقق طرح سلامت مردم است.

وی افزود: در راستای اجرای طرح واکسیناسیون، تزریق واکسن ترکیبی پنتاوالان شامل کزاز، سیاه سرفه، دیفتری، هموفیلوس آنفلوآنزا تیپ B و هپاتیت B در مراکز بهداشت شهری و خانه های بهداشت روستایی تویسرکان از اول آذرماه آغاز شد.
مدیرشبکه بهداشت و درمان تویسرکان تصریح کرد: واکسن پنتاوالان به حفاظت کودک در مقابل پنج بیماری تهدید کننده زندگی کودک کمک می کند و به صورت تک و 10 دوزی تزریق می شود.

حسین زاده گفت: در میان اجزای واکسن پنتاوالان، تنها واکسن هموفیلوس آنفولانزا تیپ B ، واکسنی جدید است و سایر واکسن ها (کزاز، سیاه سرفه، دیفتری و هپاتیتB) از قبل جزو برنامه ایمن سازی کشور بوده‌اند.

 وی با بیان اینکه واکسن پنتاوالان در سه نوبت 2، 4 و 6 ماهگی برای کودکان انجام می شود، خاطرنشان کرد: با  اجرایی شدن این برنامه، واکسن پنتاوالان برای شیرخوارانی که به سن دو ماهگی رسیده اند تزریق می شود و کودکان بزرگتر که از قبل برنامه واکسیناسیون آن ها شروع شده است طبق همان برنامه قبلی، انجام می شود و نیاز به تلقیح این واکسن ندارند.

مدیرشبکه بهداشت و درمان تویسرکان فواید تزریق این واکسن را کاهش دفعات تزریق، کاهش درد عضلانی،  کاهش عوارض ناشی از تزریق، افزایش پوشش ایمن سازی و مصرف سرنگ برشمرد و افزود: هزینه تهیه این واکسن برای سه دوره گفته شده در حدود 50 هزار تومان است.

حسین زاده ابراز کرد: با تزریق پنتاوالان دیگر نیاز به تزریق جداگانه واکسن سه گانه و هپاتیت B نبوده و از طرفی هموفیلوس آنفلوآنزا که از عوامل بیماری مننژیت و پنومونی در کودکان زیر پنج سال است تحت پوشش واکسیناسیون قرار می گیرند.

وی یادآور شد: با شروع واکسیناسیون پنتاوالان، در واقع یک واکسن هموفیلوس آنفولانزا تیپ B به تعداد کل واکسن های برنامه ایمن‌سازی در کشور اضافه شده و در عوض از تعداد واکسن های تزریقی، یک واکسن کم می‌شود که این امر سهولت و راحتی بیشتر را در امر واکسیناسیون کودکان به همراه خواهد داشت .

 مدیرشبکه بهداشت و درمان تویسرکان با بیان اینکه پنتاوالان از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و استانداردهای مربوطه در آن رعایت شده، بیان کرد: واکسن پنتاوالان  به صورت عضلانی تزریق می شود.

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در پنجشنبه ششم آذر 1393 و ساعت 8:37 | نظر بدهید
همایش بزرگ 'شکوه مقاومت و پایداری' در هفته گرامیداشت بسیج صبح امروز در سالن ورزشی الغدیر تویسرکان برگزار شد.

به گزارش رودآور سعید سعیدی فرمانده سپاه ناحیه تویسرکان در همایش'شکوه مقاومت و پایداری' در سالن ورزشی الغدیر تویسرکان با تأکید بر اینکه بسیج تبلور استکبار ستیزی در جهان است، اظهار کرد: بی شک مهم ترین ویژگی‌های تفکر بسیجی عدالتخواهی و ظلم ستیزی همه جانبه بوده که در تمام ابعاد اجتماعی، حقوقی، اقتصادی، سیاسی و اخلاقی این رفتار نمایان است.

سعیدی با اشاره به اینکه بسیج با پیروی از ولایت فقیه پرچمدار عدالت است، گفت: هدف از گردهمایی بسیجیان را نمایش قدرت و اقتدار بسیجیان است و بسیجیان با آمادگی کامل آماده اجرای فرمان فرماندهی معظم کل قوا هستند.

وی تصریح کرد: سند ایثارگری مردم شریف و عزیز شهرستان تویسرکان تقدیم 751 شهید والامقام به نظام جمهوری اسلامی و اجتماع شما بسیجیان در سالگرد صدور فرمان تاریخی امام(ره) مبنی بر تشکیل بسیج است .

فرمانده سپاه ناحیه تویسرکان با اشاره به اینکه بسیج یادآور حماسه هشت سال دفاع مقدس ملت ایران است، افزود: همه مردم بسیج را با نام دفاع مقدس می‌شناسند.

سعیدی با اشاره به اینکه بیشترین خدمات و دلاوری‌های بسیج در دوران هشت سال دفاع مقدس نشان داده شد، تصریح کرد: امروز بسیج در عرصه‌های مختلف آبادانی، عمرانی، اقتصادی و بهداشتی وارد عرصه شده است.

وی افزود: دشمنان اسلام در طول این انقلاب از طریق ترور و اعمال توطئه، تهدید و فتنه و ایجاد تنگناهای اقتصادی و تحریم  برای رسیدن به مقاصد پلید خود تلاش کردند، اما عزم ملی و ایمان و شجاعت مردم ارزشمند اسلامی و فرهنگ بسیجی ملت ما در برابر آنان ایستاد و تابع زر و زور و ترفندها نشد که باید این فرهنگ بسیجی همچنان ادامه داشته باشد.

فرمانده سپاه ناحیه تویسرکان خاطر نشان کرد: فرهنگ بسیجی دارای ارزش و مرتبه بلندی است که امام خمینی(ره) با آن جایگاه بلند معنویشان، ابراز داشتند که " در این دنیا افتخارم این است که خود بسیجی ام ".

حجت الاسلام ناصر نقوی، مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان نیز اظهار کرد: امروز بسیجیان واقعی مدافعان ولایت هستند و هر زمان نظام، انقلاب اسلامی و کشور عزیزمان نیاز به جانفشانی داشته باشد، بسیجیان در خط مقدم حضور دارند.

وی افزود: نهاد انقلابی بسیج یکی از این جریانات مهم انقلاب است که با هدف دفاع آرمانی از کیان انقلاب اسلامی و ارزش‌های دینی با فرمان امام راحل بنا نهاده شده و توانست در طول بیش از سه دهه از انقلاب اسلامی به خوبی در عرصه‌های مختلف بدرخشد و اکنون باید بیش از گذشته در جهت شناساندن بسیج به جهان تلاش شود.

مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در استان همدان عنوان کرد: یثارگری، فداکاری خالصانه و مؤمنانه، حضور در سخت ترین میادین با انگیزه ادای فریضه الهی و طبق فرمایش امام علی(ع) نهراسیدن از غیر خدا، از خصوصیات اخلاقی بسیجیان است.

حجت الاسلام نقوی افزود: بر این اساس به خوبی می توان مشاهده کرد که بیداری اسلامی در جهان نشأت گرفته از شیوع تفکر و شیوه پسندیده بسیج در میان ملت‌های مسلمان جهان است.

به گزارش رودآور صدها نفر از بسیجیان شهرستان تویسرکان از اقشار مختلف بسیج، فرماندهان، سرداران و بانوان بسیجی در این همایش باشکوه حضور داشتند.

 شعارهای «فرمانده آزاده آماده ایم آماده، بسیجی بیدار است از آمریکا بیزار است» از جمله فریادهای پرخروش این بسیجیان در همایش مذکور بود.

 بسیجیان تویسرکانی با سردادن شعار«استکبار جهانی این آخرین پیام است، فتنه و جنگ نرم فقط خواب و خیال است» بار دیگر بر آمادگی همه جانبه خود در برابر استکبار جهانی و توطئه های باطل او اعلام آمادگی کردند.

در این همایش به صورت نمادین پرچم جمهوری اسلامی ایران که نشان از پرچم سرخ مکتب عاشورایی است توسط خانواده شهدا به جوانان بسیجی اهداء شد.

همچنین تجلیل از فعالان بسیجی در تمامی عرصه های فرهنگی، ورزشی، هنری و اقتصاد مقاومتی از دیگر برنامه های همایش " شکوه مقاومت و پایداری" در تویسرکان بود.

انتهای پیام/

 
+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در پنجشنبه ششم آذر 1393 و ساعت 8:33 | نظر بدهید

این اثر در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۷۶ با شماره ثبت ۱۸۷۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل در روستای فرسفج تویسرکان در منتهی الیه جنوب غربی روستا و بر روی یکی از شعبه های پر آب قلقل رود و نزدیک کاروانسرای شاه عباسی واقع شده است و محور ارتباطی چندین روستاست. پل فرسفج از نظر قدمت به دوره صفویه مربوط است و با توجه به کاروان سروانی که در نزدیکی آن قرار دارد. به نظر می رسد این محل هم منزلگاه و هم مسیر کاروان رود بوده است. طول و عرض پل بسیار کم و دارای سه دهانه آبرفت با قوس جناقی بوده است که در حد فاصل آنها دو طاق نمای کوچک به چشم می خورد. مصالح اصلی پل از سنگ و آجر است و از قسمت تحتانی تا شروع پاکار. قوس ها از سنگ و از این قسمت با بالا و از آجر و ملات گچ و خاک است. پل فرسفج در جهت شرقی – غربی به طول حدود 60 متر و عرض 8 متر ساخته شده و دارای 3 دهانه است. چشمه میانی ، بزرگتر از دو چشمه دیگر است. بر روی پایه های پل نیز دو دهانه کوچک ساخته اند که این امرعلاوه بر کاهش فشار روی پایه ها و صرفه جویی در مصالح ، سبب عبور آبهای طغیانی و کاهش اثرات تخریبی سیلاب ها بر بدنه پل می شود. شالوده و پایه های پل ، از استحکام مناسبی برخوردار است. این پایه ها در جهت مخالف جریان آب دارای آب برهای مثلث شکلی است که جریان شدید آب را به خوبی پذیرا شده ، به میان دهانه ها هدایت می کند. مصالح مورد استفاده در پایه ها ، سنگ و ملات ساروج و در طاق ها و بدنه ، آجر است. از آنجا که دهانه میانی بزرگتر از دو دهانه دیگر است ، سطح گذر پل از میانه به سمت طرفین دارای شیب است.

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در پنجشنبه ششم آذر 1393 و ساعت 8:31 | نظر بدهید

دقیقا در 140  سال پیش گروهی از نوادگان عباس میرزا ( نایب السلطنه ناکام فتحعلی شاه قاجار ) در محله ای به نام قلعه ( محله شاهزادگان ) در شهر تویسرکان زندگی می کردند ، قلعه محوطه ای بود تغریبا مستطیل شکل که طول آن از 400 متر و عرض آن از 300 متر تجاوز نمی کرد . اطراف این محوطه با دیوار های قطور و بلند و تعدادی برج محصور شده بود . بانی این قلعه شیخعلی میرزا معروف به شیخ الملوک فرزند فتحعلی شاه بوده است . این قلعه در ابتدا درب ورودی بزرگی داشته که اول غروب آن را می بستند و صبح ها اول وقت آن را باز می کردند ، ولی تدریجا بر اثر مرور زمان که دیوار ها رو به خرابی گذاشت درب بزرگ قلعه را نیز برداشتند بطوریکه از حدود نیم قرن پیش این مکان از حالت قلعه خارج شده بود و به صورت محله ای با چند کوچه باریک درآمده بود که مانند سایر محلات مردم از آنها رفت و آمد می کردند .

آثاری از و برجهای قلعه تا حدود 40 سال پیش نیز باقی بود ولی با احداث خیابانهای جدید در اطراف آن فعلا هیچگونه از آن باقی نیست . داخل قلعه خانه های متعددی با محوطه های مشجر و ابنیه مجلل وجود داشته که بیشتر آنها به مرور زمان خراب شده اند و اکنون معدودی از آنها باقی است . 

کوچه فلعه واقع در خیابان انقلاب نبش بانک ملت مرکزی شروع و از کوچه خیابان امیر کبیر روبروی دبیرستان محمدیه و از غرب آناز کوچه جنب مسجد امام حسین می باشد. 

یکی از آثار که تخریب شده دروازه شهر بوده که باغچه مظفر سلطان معرف بوده و ازآن باغچه واردشهر می شدند که سردر ب آجری با معماری بسیار زیبایی ساخته شده بود.

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در پنجشنبه ششم آذر 1393 و ساعت 8:28 | نظر بدهید
</></>  غار محمودیه

 

      غار محمودیه در دل کوه افشار تویسرکان ۲۸۰۰ متر ارتفاع

 

معرفی گروه کوهنوردی قائم شهرستان تویسرکان :

 

۱۳۷۳ فعالیت خودر را با 3 نفرحاج احمد صابونی ، محمود صلواتی ، محمود بصیری  شروع نمودو در حال حاضر 26 نفر عضو فعال دارد . و هر هفته به کوههای اطراف تویسرکان ویا خارج از تویسرکان صعود می نمایند تا اینکه به فکر مکانی برای استقرار خود در کوه افشار در شرق تویسرکان به ارتفاع 2800 متر افتادند در دل این کوه در ارتفاع 2400 متری غار ی بنام محمودیه بازسازی نمودند که در حال حاضر حدوداٌ12نفر را در خود جای می دهد و وسایل لازم در آن قرار دارد و هر  هفته روزهای جمعه این گروه که 26 نفرمی  باشند در ساعت 30/5  بامداد از نقطه های شهر تویسرکان به سوی این غار محمودیه حرکت می کنند و پس از دو ساعت ونیم به این غار رسیده و در آنجا استراحت مینمایند و پس از صرف صبحانه به شهر بر می گردنند.

خصوصیات غار محمودیه :

چرا محمودیه نامگذاری شده است ، چون سه نفر از کوهنوردانی که در بازسازی آن حضور فعال داشته اند 1- محمود صلواتی 2 – محمود بصیری 3- محمود غفاری ودر زمان ریاست جمهوری دکتر محمود احمدی نژاد بنا گذاشته شده است

آبشار : دارای آبشاری است به نام هادیه که این نام بخاطر این است که 2 نفر از کوهنوردان در ایجاد این آبشار فعالیت داشته اند محمد هادی حسنوند و هادی نجمی .

مکان غار محمودیه :

در دل کوه افشار در شر ق تویسرکان به ارتفاع 2400 متر قرار دارد و دارای چشمه ای در دل سنگ بزرگی که از درون ترک این سنگ آب بیرون می آید و این گروه به همین خاطر به زیبایی و درخت کاری دراین منطقه پرداخته که هر کوهنورد خسته در آنجا رسید از امکانات کافی برخوردار باشد .

اعضای گروه کوهنوردی قائم شهرستان تویسرکان :

1-حاج احمد صابونی،2- حاج علی اکبری3- حاج حسن مالمیر4-علی مرآتی 5-حاج هاشم خرسند6- محسن ایلخانی 7-زنده یا د حاج بهبود اصغری 8- حاج ایرج سلیمی 9- حاج محمد هادی حسنوند 10-حاج هادی نجمی 11-مهندس علی داوری 12-حاج مهمود بصیری13- حاج محمود غفاری 14– سینا داوری کلاس اول راهنمایی 15-حمید نجمی کلاس اول راهنمایی 16-علی رستمی  17- مصطفی ایلخانی 18- مجید درویشی19- حاج آقا سلیمانزاده 209-استاد هدایت زاده 21- گلزار 22- رحیمی 23- عین الله صالحی 24- محسن امیری 25- مهدی اخوان 26-مسعود هدایت زاده 27- حسین بیات ( وامق )شاعر گرانقدر شهرمان

تا کنون به چه قله هایی صعود نموده اند :

قله دماوند به ارتفاع 5671متر ، قله الوند همدان 3800 متر ، قله یخچال تویسرکان 3580 متر ، قله ی امروله صحنه کرمانشاه ، که امیداوریم با صمیمتی که در بین این گروه می باشند در آینده کوهای با ارتفاع بیشتر و خارج از کشور صعودنموده اند.

تلفن جهت هماهنگی کوهنوردان عزیز از سرتاسر میهن اسلامیمان برای صعود به قله های یاد شده استان همدان و شهرستان تویسرکان :

شماره تلفن ۰۹۱۸۷۵۲۰۷۲۹

محمد هادی حسنوند شغل دبیر بازنشته ، خبرنگار افتخاری رادیو ورزش ، و رادیو همدان

 

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در چهارشنبه پنجم آذر 1393 و ساعت 13:53 | نظر بدهید
</></>  غار محمودیه

 

      غار محمودیه در دل کوه افشار تویسرکان ۲۸۰۰ متر ارتفاع

 

معرفی گروه کوهنوردی قائم شهرستان تویسرکان :

 

۱۳۷۳ فعالیت خودر را با 3 نفرحاج احمد صابونی ، محمود صلواتی ، محمود بصیری  شروع نمودو در حال حاضر 26 نفر عضو فعال دارد . و هر هفته به کوههای اطراف تویسرکان ویا خارج از تویسرکان صعود می نمایند تا اینکه به فکر مکانی برای استقرار خود در کوه افشار در شرق تویسرکان به ارتفاع 2800 متر افتادند در دل این کوه در ارتفاع 2400 متری غار ی بنام محمودیه بازسازی نمودند که در حال حاضر حدوداٌ12نفر را در خود جای می دهد و وسایل لازم در آن قرار دارد و هر  هفته روزهای جمعه این گروه که 26 نفرمی  باشند در ساعت 30/5  بامداد از نقطه های شهر تویسرکان به سوی این غار محمودیه حرکت می کنند و پس از دو ساعت ونیم به این غار رسیده و در آنجا استراحت مینمایند و پس از صرف صبحانه به شهر بر می گردنند.

خصوصیات غار محمودیه :

چرا محمودیه نامگذاری شده است ، چون سه نفر از کوهنوردانی که در بازسازی آن حضور فعال داشته اند 1- محمود صلواتی 2 – محمود بصیری 3- محمود غفاری ودر زمان ریاست جمهوری دکتر محمود احمدی نژاد بنا گذاشته شده است

آبشار : دارای آبشاری است به نام هادیه که این نام بخاطر این است که 2 نفر از کوهنوردان در ایجاد این آبشار فعالیت داشته اند محمد هادی حسنوند و هادی نجمی .

مکان غار محمودیه :

در دل کوه افشار در شر ق تویسرکان به ارتفاع 2400 متر قرار دارد و دارای چشمه ای در دل سنگ بزرگی که از درون ترک این سنگ آب بیرون می آید و این گروه به همین خاطر به زیبایی و درخت کاری دراین منطقه پرداخته که هر کوهنورد خسته در آنجا رسید از امکانات کافی برخوردار باشد .

اعضای گروه کوهنوردی قائم شهرستان تویسرکان :

1-حاج احمد صابونی،2- حاج علی اکبری3- حاج حسن مالمیر4-علی مرآتی 5-حاج هاشم خرسند6- محسن ایلخانی 7-زنده یا د حاج بهبود اصغری 8- حاج ایرج سلیمی 9- حاج محمد هادی حسنوند 10-حاج هادی نجمی 11-مهندس علی داوری 12-حاج مهمود بصیری13- حاج محمود غفاری 14– سینا داوری کلاس اول راهنمایی 15-حمید نجمی کلاس اول راهنمایی 16-علی رستمی  17- مصطفی ایلخانی 18- مجید درویشی19- حاج آقا سلیمانزاده 209-استاد هدایت زاده 21- گلزار 22- رحیمی 23- عین الله صالحی 24- محسن امیری 25- مهدی اخوان 26-مسعود هدایت زاده 27- حسین بیات ( وامق )شاعر گرانقدر شهرمان

تا کنون به چه قله هایی صعود نموده اند :

قله دماوند به ارتفاع 5671متر ، قله الوند همدان 3800 متر ، قله یخچال تویسرکان 3580 متر ، قله ی امروله صحنه کرمانشاه ، که امیداوریم با صمیمتی که در بین این گروه می باشند در آینده کوهای با ارتفاع بیشتر و خارج از کشور صعودنموده اند.

تلفن جهت هماهنگی کوهنوردان عزیز از سرتاسر میهن اسلامیمان برای صعود به قله های یاد شده استان همدان و شهرستان تویسرکان :

شماره تلفن ۰۹۱۸۷۵۲۰۷۲۹

محمد هادی حسنوند شغل دبیر بازنشته ، خبرنگار افتخاری رادیو ورزش ، و رادیو همدان

 

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در چهارشنبه پنجم آذر 1393 و ساعت 13:40 | نظر بدهید

اعتماد السلطنه مولف کتاب معروف مرآت البلدان می نویسد بازار سر پوشیده تویسرکان از آثار بجای مانده از دوران صفویه در شهرستان تویسرکان است که حدود 370 سال پیش ساخته شده است و در زمان قاجاریه توسط میرزارضاخان

کلانتر و ابدال خان مرمت شده است این بازار مشتمل بر یک راسته اصلی و چهار راسته فرعی که انتهای هرکدام از این راسته ها به یک بنای تاریخی دیگر مانند حمام خان، مدرسه شیخ علیخان زنگنه، مسجد باغوار و مسجد جامع ختم می شود. این بازار ها هر کدام در گذشته مختص صنف خاص بوده و به همان نام معروف و شهرت داشته اند . راسته اصلی معروف به راسته کفاش ها و هم امتداد آن به راسته مستوفی و راسته منتهی به خیابان شهدا راسته حلاجها و شاخه غربی این بازار که به کوچه مسجد جامع منتهی می شود به نام بازار یهودیها و راسته ی منتهی به کوچه مهدیه و عطارها معروف بوده است. ساختمان بازار یک طبقه و به صورت یکسان است که با آجر به صورت گنبدی شکل منظم و تقریباً به فاصله چهر متر احداث گردیده این اثر بجای مانده از گذشتگان به کوشش میراث فرهنگی تعمیر و طی شماره 17/34 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 
 
+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در چهارشنبه پنجم آذر 1393 و ساعت 13:13 | نظر بدهید

کوه خان گرمز با ارتفاع نزدیک به 2888 متر از سطح دریا بعد از کوه الوند و قله لشکر دره ملایر سومین قله مرتفع استان همدان به حساب می آید. موقعیت و جذابیت کوه خان گرمز از نظر گردشگری هم در تابستان و هم در زمستان از پتانسیل بالایی برخوردار است.

ارتفاعات این کوه زیستگاه گونه های متعددی از پرندگان و جانورانی همچون قوچ و میش ، کل و بز و کبک است. در این کوه با شکوه حدود نج غار طبیعی وجود دارد که گویی خداوند طبیعت، زیبایی های گردشگری را در این کوه فراهم نموده. از این کوه چشمه های متعددی جاری است که آبشخور حیات وحش  نیز می باشد و مازاد آب آن به رودخانه قلقل رود می ریزد. کوه خان گرمز دارای قله ای مخروطی شکل است چون از سمت شمال و شرق دامنه کوه پر شیب و صخره های ستبر دارد صعود به آن ممکن نیست و تنها از طرف غرب و جنوب دسترسی به این کوه به سهولت انجام پذیر است.

وجه تسمیه کوه خان گرمز مشخص نیست، این کوه از چه زمانی به خان گرمز شهرت  پیدا کرده است، اما واژه "گرمز" در زبان ترکی به معنای ندیدین می باشد.

پوشش گیاهی خان گرمز

پوشش گیاهی خان گرمز نیز از گونه های متنوع گیاهی تشکیل شده است که به خصوص پس از حفاظتهای چندین ساله محیط زیست  از انواع گونه های دارای ارزش غذایی بالا و خوش خوراک جهت تغذیه دام ها مانند بروموس، فستوکا و ... گیاهان درختچه ای مانند نسترن وحشی بادامک ،زرشک و ... نیز در آنجا رویش دارد.

در قسمت بالای کوه خانگرمرز قسمتی وجود دارد که حدود 200 هکتار وسعت داشته و علاوه بر چشم اندازی زیبا و دلفریب در فصل بهار پوشیده از گیاهان داردوی بسیار کمیاب نیز می باشد و در گذشته محل اقامت موقت  اهالی در فصل بهار بوده است.

روستاهایی در اطراف این کوه سرافراز هر کدام با دیدنی های خویش خاموش و هنر نمای سالهاست که چشم انتظار زیبا بینان و زیبا جویان در هر فصل خویش آرایی و جلوه نمایی می کند .

چشمه سراب و دره بید روستای کنجوران ، دره های کند و پونه، زرشک کوچک و زرشک بزرگ و چشمه دار توت تقی آباد، چشمه کمره سازیان ، گاو میش دره، خرس دره، و مرقد سید یحیی مشعشعی که برای اهالی منطقه بسیار مورد احترام می باشد در قلقل، دره های بزرگ  و کوچک سوتلق دره خنجر بیگ و دره تخت در گنبله، دره هیلاق چشمه دروغه در قلی لاله همه و همه گوشه های گمشده ای از بهشت به نظر  می رسند که تنها با گذراندن چندین چندین ساعت در آنها و استفاده از مواهب خدادای آن می توان لذت گذراندن اوقات فراغت در آنها را درک نمود.

هرچند در این این میان دیدن روستای قلعه سفید علی رقم قدمت دیرینه اش سالهاست از سکنه خالی می باشد، بی مهری زمانه را گوش زد می نماید لیکن دیده لاله های سفید که در این منطقه تنها در این کوه یافت می شود به راستی خستگی از تن هر کوهنوردی را در نزدیکی های قله از تن او میزداید.

 
 
+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در چهارشنبه پنجم آذر 1393 و ساعت 10:25 | نظر بدهید

    مجموعه تاریخی ، فرهنگی سرابی در کنار حمام و امامزاده سلطان ابراهیم در محله ای به نام سرابی احداث گردید . مسجد جامع سرابی با ستون های آجری و طاق های ضربی و سقف های گنبدی با پلانی مربع شکل در کنار حمامی از گذشته های دور به طرز جالب توجهی در کنار هم ساخته شده اند چنان که گویی هر کدام مکمل یکدیگرند و جذابیت این اثر ارزشمند را دو چندان نموده است . بانی و طراح این آثار به جای مانده استاد سلیمان مصطفایی جد خاندان مصطفایی اهل و ساکن تویسرکان بوده که از دوران قاجاریه ( حدود صد سال پیش ) به جای مانده است . این بنای تاریخی دارای قناتی اختصاصی بوده که از هزاران سال پیش جاری و در حوضی کنار این مجموعه آب شرب اهالی سرابی را تامین و مازاد آن در حمام مورد استفاده قرار می گرفته است. اگر چه بر اثر گذشت زمان و قهر طبیعت در حدود سی و اندی سال پیش آب این چشمه مسدود و آب لوله کشی جای قنات جوشان را گرفته اما در حال حاضر آب این قنات توسط شهرداری در ارتفاعات سرابی پمپاژ و از آن جهت مشروب نمودن فضای سبز سطح شهر استفاده می شود . این مجموعه ارزشمند به کوشش میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در چهارشنبه پنجم آذر 1393 و ساعت 10:23 | نظر بدهید

درختی 2000 ساله در کنار مسجدی از اواخر دوره زندیه از دیگر جاذبه های گردشگری شهرستان تویسرکان است. مسجد باغوار از مساجد قدیمی و نزدیک به 200 سال قدمت دارد این مسجد با شکوه از حیث سبک بنا و کیفیت ساختمانی به مانند مساجد دوره صفویه است. مسجد باغوار  با ستون های سنگی و طاق های ضربی و سقف های گنبدی در کنار بازار سر پوشیده ساخته شده است. بانی این اثر ارزشمند مرحوم حاج باقری، جد خانواده های باقری است. این بنا دارای قناتی اختصاصی بوده که از زمان ایرانیان تا چهل سال پیش جاری بوده و در حوضی کنار مسجد، آب شرب شمال شهر تویسرکان را تامین می نمود که در حال حاضر چشمه آن مسدود و غیر قابل استفاده می باشد. درخت کهنسالی با بیش از 2000 سال قدمت که یکی از کهنسال ترین درختان ایران است در کنار این مسجد وجود دارد. اندازه این درخت از سطح زمین حدود   متر و محیط آن 15 متر، که از فاصله چهار متری به دو شاخه  قطور تقسیم می شود. متاسفانه به علت ساخت و ساز در کنار این درخت و عدم مشروع شدن اراضی اطراف، شاخه های آن خشک و در سال گذشته به کوشش میراث فرهنگی و هیئت امنای مسجد مذکور   گردید.این درخت در حیاط مسجد و در محله ای به نام باغوار قرار دارد . وجه تسمیه باغوار این است که در گذشته های دور این مکان باغ بوده و اینک این درخت کهنسال از آن باغ به یادگار مانده است. این دو اثر ارزشمند به کوشش سازمان میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در چهارشنبه پنجم آذر 1393 و ساعت 10:21 | نظر بدهید

 

 

comment نظرات ()
خانه مسعودی
نویسنده : محمد هادی حسنوند - ساعت ۸:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٩/٤

یکی از خانه های به جای مانده از محله شاهزادگان خانه مسعودی است . تاریخ ایجاد این اثر ارزشمند بر کتیبه ای که در کنار ورودی شاه نشین طبقه همکف نصب شده سال 1292 هجری قمری را نشان می دهد که مبین قدمتی بیش از 130 سال است .

خانه مسعودی با مساحت 1323 متر مربع در دو طبقه ساخته شده است ، در هر طبقه یک اتاق اصلی وجود دارد و در طرفین آن چند اتاق فرعی قرار گرفته که در انتهای هر کدام از این اتاقها ، یک اتاقک ( انباری ، پستو ) ساخته شده است .

مهمترین قسمت این اثر تاریخی اتاق شاه نشین طبقه طبقه همکف می باشد ، تمامی تمامی سقف و دیواره های این اتاق پوشیده از گچبری ها ، آئینه کاری ها و نقاشیهایی با روش رنگ و روغن شامل : نقوش گیاهی و انسانی می باشد .

همچنین تصاویری از پادشاهان ایران باستان ( برگرفته از شاهنامه فردوسی ) تا دوره قاجاریه که با شیوه گراور ایجاد شده اند ، در حاشیه فوقانی دیوار های این اتاق و در میان نقوش گچبری شده به صورت قابهای کوچک قرار گرفته اند .

یکی از این تصاویر ، تصویری است از شاهزاده قاجاری که کاغذی در دست دارد که بر روی آن نوشته شده است : نامه خسروان . و در بالای تصویر ، جمله ی " گردآورنده ی این داستان جلال پور فتحعلی شاه قاجار  " به خط نستعلیق نوشته شده است .

از دیگر مشخصات این اثر می توان به موارد زیر اشاره کرد :

_ سقف تمامی اتاقها  به جز اتاق شاه نشین طبقه همکف لمه کوبی شده اند .

_ پنجره های ارسی این بنا در گذشته ای نه چندان دور توسط مالکان بنا تعویض و جای خود را به پنجره های ساده داده اند .

_ آجر کاری های سر در ورودی شاه نشین طبقه همکف و اول از دیگر عوامل تزئینی این بنا محسوب می گردد .

_ دیواره های حیاط با طاقنما های متععد مزین شده است .

این بنا نمونه بارزی است از دوره ای که فرهنگ و معماری ایران تحت تاثیر " فرنگ رفتگان " قرار می گیرد و عناصر فرهنگ و معماری غرب در معماری ایران و البته در سطحی ترین لایه آن ( تزئینات معماری ) جلوه گر می شود .

این اثر ارزشمند در تاریخ 27/10/77 و به شماره 2246 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

 
 
+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در سه شنبه چهارم آذر 1393 و ساعت 0:58 | نظر بدهید

بر اساس کتاب مرآت البلدان قنات چاه اسماعیل توسط حاج اسماعیل بیات کاردار مستوفی به سال 1250 هجری قمری در شهرستان تویسرکان در محله ای به نام پایین محله حفر گردیده است از آنجا که حفر قنات از ابداعات و ابتکارات ایرانیان بوده از حدود 3 هزار سال پیش در ایران رواج داشته و مسلماً در قرن ها پیش در تویسرکان نیز استفاده می شده است و نسل در نسل می کوشیدند تا اب را از زمین بیرون آورند و با اتصال چاه های متعددی آب آن ها را در یک مسیر هدایت کنند تا آب شرب و کشاورزی را به دست آورند اعتمادالسلطنه در کتاب خود می نویسد قناتی در تویسرکان وجود دارد که از آب نسبتاً زیادی برخوردار است.

بر اساس کتاب مرآت البلدان قنات چاه اسماعیل توسط حاج اسماعیل بیات کاردار مستوفی به سال 1250 هجری قمری در شهرستان تویسرکان در محله ای به نام پایین محله حفر گردیده است از آنجا که حفر قنات از ابداعات و ابتکارات ایرانیان بوده از حدود 3 هزار سال پیش در ایران رواج داشته و مسلماً در قرن ها پیش در تویسرکان نیز استفاده می شده است و نسل در نسل می کوشیدند تا اب را از زمین بیرون آورند و با اتصال چاه های متعددی آب آن ها را در یک مسیر هدایت کنند تا آب شرب و کشاورزی را به دست آورند اعتمادالسلطنه در کتاب خود می نویسد قناتی در تویسرکان وجود دارد که از آب نسبتاً زیادی برخوردار است.

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در سه شنبه چهارم آذر 1393 و ساعت 0:57 | نظر بدهید

خانه آرضا محمودی( دکتر اقتداری) در صد و پنجاه سال پیش در دوران قاجار در بافت قدیمی شهر تویسرکان احداث گردیده است.

سبک بنا از نوع حیات مرکزی است یعنی بنا از چهار حیات مرکزی تشکیل شده که هرکدام حکم واحد را دارند

نوع مصالح مصرفی بدین شکل است که در نماها ار آجر در دیوارها از خشت و در پایه ها از سنگ و در سقف ها از چوب استفاده شده است.

این بنا مشتمل بر دو طبقه فوقانی و تهتانی است که سقف طبقه همکف با طاقنماهای ضربی مزین شده است که در حقیقت جز تزئینات اصلی بناست در سقف طبقه فوقانی از تیر چوبی استفاده شده در داخل سقف اتاقها با لمبه کوبی با تقسیم بندیهای هندسی و متناسب استفاده شده راه دست رسی به این مجموعه تاریخی فرهنگی از دالانی سر پوشیده که بنا را به دو قسمت تقسیم می کند امکان پذیر است این دالان به عرض چهار متر و ارتفاع سه از معبر اصلی یعنی شهید یعقوبی امکان پذیر است در طبقه فوقانی در بقشاهی از سقف دالان برای احداث ساختمان استفاده شده است مالک بنا شخصی به اسم آقا رضا محمودی بوده که جهت اسکان چهار فرزند خود این بنا را ساخته و سپس به دیگران واگذار نموده.

این مجموعه دارای قناتی اختصاصی بوده که روش کانال سر پوشیده به کلیه حیاط مرکزیها انتقال و حوض آنها را پر می کرده و در لطافت محیط و فضای سبز خانه ها تاثیر بسزایی داشته است.

این بنا با مساحتی حدود 1300 متر ساخته شده این بنا یکی از معدود بناهایی است که از الگوهای ناب معماری در منطقه غرب محسوب می شود و توانایی تبدیل شدن به موزه غرب کشور را دارد این اثر در فهرست آثار ملی کشور در مورخه 7/7/81 به شماره 6141 به ثبت رسیده است

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در سه شنبه چهارم آذر 1393 و ساعت 0:55 | نظر بدهید

قلعه اشتران در دویست سال پیش توسط حاج مراد خان اردلان جد بزرگ خاندان اردلان در روستای اشتران احداث گردیده است این بنا یکی از قلعه های بجای مانده از دوران قاجاریه در شهرستان تویسرکان است قلعه به لحاظ موقعیت جغرافیایی و وسعت یکی از قلعه های نادر در استان همدان می باشد.

این قلعه در گذشته یکی از مکانهای زیبا و مهم بوده زیرا یک هکتار زیر بنا دارد که شامل ساختمان حیاط بیرونی و ازطرف شمال حیاط بیرونی و از  سمت جنوب ورودی هشتی با راهروی باریک می باشد ساختمانهای اندرونی و بیرونی شامل دو طبقه مسکونی و یک طبقه زیرزمین است که جزء طبقه اول محسوب می شود در هر طبقه 13 اتاق تزئینی وجود دارد سر در ورودی قلعه دارای یک هشتی بسیار زیبا است که بالای آن ساختمانی شامل چند اتاق بعنوان محل نگهبانی وجود دارد که از طریق راهرو به داخل حصار طویله راه پیدا می کند در حیاط اندرونی قناتی وجود دارد که در حال حاضر خشک است اما نشان می دهد که در گذشته آب شرب قعاه را تامین می نموده است در چهار کنج این قلعه چهار برج مدور وجود دارد که هنگام جنگ دفاع از قلعه را آسان می نموده است اثاث بنا بدین شکل است که  در دیوارها از چینه و خشت استفاده شده و در نماها از آجر، که آجر کاریها بیشتر حالت تزئینی دارد در سمت شمال این بنا حوض سنگی که در گذشته آب داشته است این بنا در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و می توان از آن بعنوان موزه محلی برای جذب توریست استفاده کرد.

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در سه شنبه چهارم آذر 1393 و ساعت 0:54 | نظر بدهید

توسط شیخ علیخان زنگنه به دستور شاه سلیمان صفوی در سال 1090 هجری در تویسرکان ساخته شده است. این مدرسه دارای حیاط مستطیل شکل و پلانی چهار ایوانی و یک طبقه است که گرداگرد آن تعداد 36 باب حجره متصل به هم ساخته شده و در گذشته و حال محل تحصیل طلاب علوم دینی بوده و در مرکز شهر تویسرکان کنار بازار سرپوشیده ساخته شده است . در بالای درب ورودی این حوزه ملاحظه می شود نام خداوند تبارک و تعالی و اسامی پنج تن ( ع ) به طرز جالب توجهی با استفاده از کاشیکاری های سفید درج شده است کلیه قسمت های بنا از آجر و تمامی سقف ها با طاق ضربی ساخته شده که از استحکام فوق العاده ای برخوردار است .

این مدرسه دارای مسجدی است که در وسط جبهه جنوبی واقع شده است و قرینه همین مسجد در ضلع شمالی احداث گردیده که در حال حاضر از آن به عنوان کتابخانه استفاده می شود . در دو قسمت فوقانی نمای بیرونی ایوان مسجد سه ردیف کاشیکاری جلب نظر می کند که در بالای آن نوشته شده است : " قال الله تعالی انما یعمرو مساجد الله من آمن باالله و الیوم الآخر " و ذیل آن یک بیت شعر به خط نستعلیق دیده می شود که تاریخ تعمیر و مرمت مدرسه را با حروف جمل بیان می کند که اثر طبع مرحوم حاج ابوالقاسم نوری است که از شعرای به نام این خطه می باشد :

ناطق و صامت پی تاریخ تعمیرش بگوید        نوری از زندان برون آورد الحق یوسفی را

که با احتساب حروف ابجد سال 1361 هجری قمری را مقارن با 1319 شمسی سال تعمیر بنا را نشان می دهد . این اثر مهم به شماره 1866 مورخ 21/2/76 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در سه شنبه چهارم آذر 1393 و ساعت 0:52 | نظر بدهید

مسجد زرهان با ستونهای آجری و طاقنما های ضربی و سقفهای گنبدی در کنار حمام زرهان و در محله ای به همین نام جنب امام زاده اسمائیل احداث گردیده بانی این مجموعه با شکوه استاد عنایت جد خاندان ناظمی می باشد که در حدود 200 سال پیش مقارن با حکومت قاجاریه احداث گردیده است در حدود نیم قرن پیش استاد کریم رهبر قسمتی در ضلع شرقی این بنا متناسب با بافت معماری این بنا احداث نموده است که به نوع خود ذهن هر گردشگری را به خود معطوف می دارد این مجموعه دارای قناتی اختصاصی از گذشته های دور بوده و در حال حاضر جاری می باشد این بنا به کوشش میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و در سال 1386 توسط اداره میراث فرهنگی مرمت و احیا گردیده است.

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در سه شنبه چهارم آذر 1393 و ساعت 0:51 | نظر بدهید

بر اساس کتاب معروف مرآت البلدان نوشته اعتماد السلطنه و گنج دانش اثر محمد تقی حکیم ابوالمحجن ثقفی یکی از سرداران سپاه اسلام بوده که ابتدا در جبهه کفار علیه سپاهییان اسلام می جنگیده ولی در سال نهم هجری خود و قبیله اش به اسلام گرویده اند. او در جریان آخرین جنگ اعراب با ایران معروف به جنگ نهاوند به عنوان یکی از سرداران سپاه اسلام حضور داشته که پس از مجروح شدن در حاشیه ی رود سرکان در کنار دره سر سبز و با صفا دفن می شود که در محل به پیر کمر بسته شهرت دارد. تا قبل از انتشار کتاب مرآت البلدان هیچ کس به هویت قبر ابوالمحجن پی نبرده بود و حتی در بعضی از کتب قدیمی که متکی به هیچ منبعی  نبودند مدفن ابوالمحجن را آذربایجان یا گرگان قلمداد کرده اند. ولی مولف کتاب مذکور که از مولفین و محققین بزرگ است به صراحت از روی نام کمر بسته صاحب قبر را ابوالمحجن می نامند. در جنگ قادسیه در حالی که لشکریان سپاه اسلام در حال شکست می باشد ابوالمحجن که در حبس به سر می برد از فراز ایوان ندامتگاه جنگ را نظاره می کند پیغامی برای زوج سعدوقاص می فرستدکه اگر مرا موقتا رها کنی و اگر اسب و سلاح کافی در اختیار من بگذاری به جهاد می روم. زوج سعد قول او را قبول می کند و رهایش می سازد ، ابوالمحجن نیز بی درنگ به میدان آمده و به لشکریان حمله می نماید همسر سعدوقاص که به علت جراحت قادر نبود در جنگ شرکت کند روی تپه کوچکی نشسته بود و از دور جنگ را نظاره می کرد شاهد رشادت های این سوار ناشناس بود خیلی تعجب    می کند که این سوار جسور کیست که این چنین مردانه  می جنگد پس از شنیدن ماجرا متوجه می شود که ایشان (ابوالمحجن) بوده است.

وجه تسمیه کمربسته

وجه تسمیه کمر بسته ناشی از آیین کمر بستن فتییان توسط امیر المومنین در طول تاریخ بوده است در زور خانه در فرازی مرشد بجای استفاده از عدد 17 از یکصد و هفده کمر بسته مولا یاد می کند که ابوالمحجن نیز یکی از این یکصد و هفده نفر می باشد. سلطانی در فتووت نامه خود می نویسد: فتییان در هر کجا که بودند سلسله خود را به یک تن  از اصحاب امام علی (ع) می پیوستند و می گفتند هر یک از ایشان که آن امام به دست خود میان ایشان را بسته است مامور ترویج و گسترش این آیین در ناحیه ای شدند سلمان فارسی مامور مداین، ابوالمحجن ثقفی مامور یمن، داود مصری مامور مصر، سهیل رومی مامور روم، به همین جهت در هر سرزمینی سلسله نصب خود را به یک تن از ایشان می رسانیدند مردم ماوراالنهر و خراسان و طبرستان و عراق عجم و عراق عرب به سلمان ، مردم مصر و اسکندریه و حلب و توابع  به داود مصری، مردم روم و مغرب و برخی از نواحی آذربایجان به سهیل رومی ، مردم یمن و عدن و هرمز هندوستان تا سرحد چین به ابوالمحجن ثقفی.

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در سه شنبه چهارم آذر 1393 و ساعت 0:49 | نظر بدهید

حبقوق نبی از انبیاء دوازده گانه بنی اسرائیل و از نسل حضرت موسی (ع) است. نام وی در کتاب تورات عهد عتیق ذکر شده است. ایشان دارای شان و مقام مذهبی خاصی نزد پیروان دین یهود می باشد و برای مسلمانان نیز بسیار قابل احترام است.

واژه حبقوق در زبان عبری به معنای در آغوش گرفته شده می باشد. پدر ایشان یشوعالویت و مادرش شونامیت نام داشته است کتاب وی به نام سفر سی و پنجم از اسفار عتیق در اوج فصاحت و بلاغت در ادبیات عبرانی به نگارش در آمده است.

هنگامی که بخت النصر بیت المقدس را به تصرف در آورد ایشان با عده زیادی از یهودیان از جمله برادرش دانیال نبی (ع) به اسارت سپاهیان بخت النصر در آمدند و به بابل انتقال داده شدند. تا این که در سال 538 قبل از میلاد کورش هخامنشی بابل را فتح نمود و طی فرمانی دستور آزادی کلیه ی اسرا و زندانیان بنی اسرائیل را صادر و آنان را به مهاجرت به بیت المقدس تشویق نمود. آن حضرت هم پس از آزادی به اتفاق     عده ای از پیروان خویش به ایران مهاجرت فرمود و در تویسرکان آن روز سکونت گزیدند و پس از رحلت نیز در همین مکان مدفون گردید.

آرامگاه حیقوق نبی (ع) از بناهای تاریخی ایران مربوط به دوره ی سلجوقیان است این بنا از فاصلۀ دور مانند یک برج مدور با سقفی مخروطی شکلبه نظر می رسد. و دارای بدنۀ هشت سطحی است.اساس بنا بدین شکل است که 8 ترکه ی آجری در آن ساخته شده که ستون های اصلی بنا را تشکیل می دهد و در نتیجه بنا به صورت سطوح 8 گانه به نظر می رسد.

روی دیوارهای خارجی با طاقنماها و کاشیکاری های متعدد مزین شده است که در عین سادگی و زیبایی دارای برخی خطوط و نقوش جالب و ستاره های شش ضلعی است که به ستاره ای داود، سنبل دین یهود معروف می باشد. تزئینات آجری این بنا از فاصله ی نه چندان دور مانند لیوان پایه دار جلب  توجه می کنند که به فواصل یکسان در گرداگرد بنا نقش بسته است. در قسمت انتهایی پیشانی بنا چندین کنگره آجری برجسته مثلث شکل جلب توجه می کند.

ارتفاع بنا از سطح زمین 12 متر می باشد. نمای بیرونی آرامگاه از 16 ترکه ستون مانند تشکیل شده که با سطح قوسی و نیم دایره به طرز جالبی متصل به هم ساخته شده اند. زیرا به علت مستط دیر شکل بودن، دیواره های جانبی آن در مقابل طوفان و زلزله بسیار مقاوم می باشد به همین جهت مقاومت این چنین ابنیه در مقابل عوامل نامساعد طبیعی فوق العاده زاد است بی جهت نیست که بنای آجری مقبره حبقوق نبی (ع) بیش از 900 سال در مقابل این عوامل مقاومت کرده و همچنان سالم و پا بر جا مانده است. سقف مقبره از داخل در ارتفاع 7 متری به شکل سقف گنبدی و با انحنا  و تحدب کم ساخته شده است.

این بنای تاریخی در فهرست آثار ملی کشور در مورخ 8/2/1353 به شماره ی 969 به ثبت رسیده است. خالی از لطف نیست بدانیم در کاوشی که توسط کارشناسان سازمان میراث فرهنگی استان در مورخ 1/6/1369 به سر پرستی رئیس هیئت باستان شناسی وقت، جناب آقای حبیب اله رشید بیگی به عمل آمده، با بخشهایی از حصار یک قلعه وسیع برخورد شد که این حصار به صورت مستقل بوده و دارای چهار برج مدور در چهار گوشه خود می باشد دورازه ی بنا در وسط ضلع شمال غربی واقع است و بر خلاف برجها و دیوار ها که کلاً از سنگ و چینه و خشت درست شده اند، از آجر های سفالی مربع شکل با اضلاع 2 و ضخامت 5 سانتیمتر ساخته شده است. برای هر یک از چهار برج مدور، یک در ورودی تعبیه گردیده که از بخش داخلی حصار را به درون برجها راه دارد. پله های درون برجها به صورت حلزونی تا انتهای برج امتداد دارد. در بخش داخلی ضلع ورودی حصار آثار و بقایای چند اتاقک به چشم می خورد و از درون اتاقک ها تعدادی اشیاء نقشدار و ساده به دست آمده است. هیئت باستان شناسی در جریان این کاوشها به تعدادی از قبور برخورد کرد که مردگان در آنها به صورت طاق باز و شرقی – غربی دفن شده اند گر چه کاوش در تمام محوطه اراضی مقبره ی حبقوق(ع) انجام نشد ام به سهم خود می کوشیم ادامه ی جستجو ها در این محوطه انجام پذیرد تا شاید به نکات مهم و قابل توجهی در زمینه ی بنا و تاریخ آن بدست آید.

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در سه شنبه چهارم آذر 1393 و ساعت 0:48 | نظر بدهید

نقشه تقسیمات کشوری استان همدان

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در سه شنبه چهارم آذر 1393 و ساعت 0:41 | نظر بدهید
 
 

نقشه راهنمای شهر تویسرکان(برای مشاهده تصویر در اندازه واقعی بر روی آن کلیک کنید)

 

 
 
+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در سه شنبه چهارم آذر 1393 و ساعت 0:39 | نظر بدهید
 

comment نظرات ()
خانه مسعودی شهرستان تویسرکان
نویسنده : محمد هادی حسنوند - ساعت ۸:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٩/٤

یکی از خانه های به جای مانده از محله شاهزادگان خانه مسعودی است . تاریخ ایجاد این اثر ارزشمند بر کتیبه ای که در کنار ورودی شاه نشین طبقه همکف نصب شده سال 1292 هجری قمری را نشان می دهد که مبین قدمتی بیش از 130 سال است .

خانه مسعودی با مساحت 1323 متر مربع در دو طبقه ساخته شده است ، در هر طبقه یک اتاق اصلی وجود دارد و در طرفین آن چند اتاق فرعی قرار گرفته که در انتهای هر کدام از این اتاقها ، یک اتاقک ( انباری ، پستو ) ساخته شده است .

مهمترین قسمت این اثر تاریخی اتاق شاه نشین طبقه طبقه همکف می باشد ، تمامی تمامی سقف و دیواره های این اتاق پوشیده از گچبری ها ، آئینه کاری ها و نقاشیهایی با روش رنگ و روغن شامل : نقوش گیاهی و انسانی می باشد .

همچنین تصاویری از پادشاهان ایران باستان ( برگرفته از شاهنامه فردوسی ) تا دوره قاجاریه که با شیوه گراور ایجاد شده اند ، در حاشیه فوقانی دیوار های این اتاق و در میان نقوش گچبری شده به صورت قابهای کوچک قرار گرفته اند .

یکی از این تصاویر ، تصویری است از شاهزاده قاجاری که کاغذی در دست دارد که بر روی آن نوشته شده است : نامه خسروان . و در بالای تصویر ، جمله ی " گردآورنده ی این داستان جلال پور فتحعلی شاه قاجار  " به خط نستعلیق نوشته شده است .

از دیگر مشخصات این اثر می توان به موارد زیر اشاره کرد :

_ سقف تمامی اتاقها  به جز اتاق شاه نشین طبقه همکف لمه کوبی شده اند .

_ پنجره های ارسی این بنا در گذشته ای نه چندان دور توسط مالکان بنا تعویض و جای خود را به پنجره های ساده داده اند .

_ آجر کاری های سر در ورودی شاه نشین طبقه همکف و اول از دیگر عوامل تزئینی این بنا محسوب می گردد .

_ دیواره های حیاط با طاقنما های متععد مزین شده است .

این بنا نمونه بارزی است از دوره ای که فرهنگ و معماری ایران تحت تاثیر " فرنگ رفتگان " قرار می گیرد و عناصر فرهنگ و معماری غرب در معماری ایران و البته در سطحی ترین لایه آن ( تزئینات معماری ) جلوه گر می شود .

این اثر ارزشمند در تاریخ 27/10/77 و به شماره 2246 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

 
 
برچسب‌ها: 
گردآورنده ی این داستان جلال پور فتحعلی شا+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در سه شنبه چهارم آذر 1393 و ساعت 0:58 | نظر بدهید

بر اساس کتاب مرآت البلدان قنات چاه اسماعیل توسط حاج اسماعیل بیات کاردار مستوفی به سال 1250 هجری قمری در شهرستان تویسرکان در محله ای به نام پایین محله حفر گردیده است از آنجا که حفر قنات از ابداعات و ابتکارات ایرانیان بوده از حدود 3 هزار سال پیش در ایران رواج داشته و مسلماً در قرن ها پیش در تویسرکان نیز استفاده می شده است و نسل در نسل می کوشیدند تا اب را از زمین بیرون آورند و با اتصال چاه های متعددی آب آن ها را در یک مسیر هدایت کنند تا آب شرب و کشاورزی را به دست آورند اعتمادالسلطنه در کتاب خود می نویسد قناتی در تویسرکان وجود دارد که از آب نسبتاً زیادی برخوردار است.

بر اساس کتاب مرآت البلدان قنات چاه اسماعیل توسط حاج اسماعیل بیات کاردار مستوفی به سال 1250 هجری قمری در شهرستان تویسرکان در محله ای به نام پایین محله حفر گردیده است از آنجا که حفر قنات از ابداعات و ابتکارات ایرانیان بوده از حدود 3 هزار سال پیش در ایران رواج داشته و مسلماً در قرن ها پیش در تویسرکان نیز استفاده می شده است و نسل در نسل می کوشیدند تا اب را از زمین بیرون آورند و با اتصال چاه های متعددی آب آن ها را در یک مسیر هدایت کنند تا آب شرب و کشاورزی را به دست آورند اعتمادالسلطنه در کتاب خود می نویسد قناتی در تویسرکان وجود دارد که از آب نسبتاً زیادی برخوردار است.

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در سه شنبه چهارم آذر 1393 و ساعت 0:57 | نظر بدهید

خانه آرضا محمودی( دکتر اقتداری) در صد و پنجاه سال پیش در دوران قاجار در بافت قدیمی شهر تویسرکان احداث گردیده است.

سبک بنا از نوع حیات مرکزی است یعنی بنا از چهار حیات مرکزی تشکیل شده که هرکدام حکم واحد را دارند

نوع مصالح مصرفی بدین شکل است که در نماها ار آجر در دیوارها از خشت و در پایه ها از سنگ و در سقف ها از چوب استفاده شده است.

این بنا مشتمل بر دو طبقه فوقانی و تهتانی است که سقف طبقه همکف با طاقنماهای ضربی مزین شده است که در حقیقت جز تزئینات اصلی بناست در سقف طبقه فوقانی از تیر چوبی استفاده شده در داخل سقف اتاقها با لمبه کوبی با تقسیم بندیهای هندسی و متناسب استفاده شده راه دست رسی به این مجموعه تاریخی فرهنگی از دالانی سر پوشیده که بنا را به دو قسمت تقسیم می کند امکان پذیر است این دالان به عرض چهار متر و ارتفاع سه از معبر اصلی یعنی شهید یعقوبی امکان پذیر است در طبقه فوقانی در بقشاهی از سقف دالان برای احداث ساختمان استفاده شده است مالک بنا شخصی به اسم آقا رضا محمودی بوده که جهت اسکان چهار فرزند خود این بنا را ساخته و سپس به دیگران واگذار نموده.

این مجموعه دارای قناتی اختصاصی بوده که روش کانال سر پوشیده به کلیه حیاط مرکزیها انتقال و حوض آنها را پر می کرده و در لطافت محیط و فضای سبز خانه ها تاثیر بسزایی داشته است.

این بنا با مساحتی حدود 1300 متر ساخته شده این بنا یکی از معدود بناهایی است که از الگوهای ناب معماری در منطقه غرب محسوب می شود و توانایی تبدیل شدن به موزه غرب کشور را دارد این اثر در فهرست آثار ملی کشور در مورخه 7/7/81 به شماره 6141 به ثبت رسیده است

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در سه شنبه چهارم آذر 1393 و ساعت 0:55 | نظر بدهید

قلعه اشتران در دویست سال پیش توسط حاج مراد خان اردلان جد بزرگ خاندان اردلان در روستای اشتران احداث گردیده است این بنا یکی از قلعه های بجای مانده از دوران قاجاریه در شهرستان تویسرکان است قلعه به لحاظ موقعیت جغرافیایی و وسعت یکی از قلعه های نادر در استان همدان می باشد.

این قلعه در گذشته یکی از مکانهای زیبا و مهم بوده زیرا یک هکتار زیر بنا دارد که شامل ساختمان حیاط بیرونی و ازطرف شمال حیاط بیرونی و از  سمت جنوب ورودی هشتی با راهروی باریک می باشد ساختمانهای اندرونی و بیرونی شامل دو طبقه مسکونی و یک طبقه زیرزمین است که جزء طبقه اول محسوب می شود در هر طبقه 13 اتاق تزئینی وجود دارد سر در ورودی قلعه دارای یک هشتی بسیار زیبا است که بالای آن ساختمانی شامل چند اتاق بعنوان محل نگهبانی وجود دارد که از طریق راهرو به داخل حصار طویله راه پیدا می کند در حیاط اندرونی قناتی وجود دارد که در حال حاضر خشک است اما نشان می دهد که در گذشته آب شرب قعاه را تامین می نموده است در چهار کنج این قلعه چهار برج مدور وجود دارد که هنگام جنگ دفاع از قلعه را آسان می نموده است اثاث بنا بدین شکل است که  در دیوارها از چینه و خشت استفاده شده و در نماها از آجر، که آجر کاریها بیشتر حالت تزئینی دارد در سمت شمال این بنا حوض سنگی که در گذشته آب داشته است این بنا در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و می توان از آن بعنوان موزه محلی برای جذب توریست استفاده کرد.

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در سه شنبه چهارم آذر 1393 و ساعت 0:54 | نظر بدهید

توسط شیخ علیخان زنگنه به دستور شاه سلیمان صفوی در سال 1090 هجری در تویسرکان ساخته شده است. این مدرسه دارای حیاط مستطیل شکل و پلانی چهار ایوانی و یک طبقه است که گرداگرد آن تعداد 36 باب حجره متصل به هم ساخته شده و در گذشته و حال محل تحصیل طلاب علوم دینی بوده و در مرکز شهر تویسرکان کنار بازار سرپوشیده ساخته شده است . در بالای درب ورودی این حوزه ملاحظه می شود نام خداوند تبارک و تعالی و اسامی پنج تن ( ع ) به طرز جالب توجهی با استفاده از کاشیکاری های سفید درج شده است کلیه قسمت های بنا از آجر و تمامی سقف ها با طاق ضربی ساخته شده که از استحکام فوق العاده ای برخوردار است .

این مدرسه دارای مسجدی است که در وسط جبهه جنوبی واقع شده است و قرینه همین مسجد در ضلع شمالی احداث گردیده که در حال حاضر از آن به عنوان کتابخانه استفاده می شود . در دو قسمت فوقانی نمای بیرونی ایوان مسجد سه ردیف کاشیکاری جلب نظر می کند که در بالای آن نوشته شده است : " قال الله تعالی انما یعمرو مساجد الله من آمن باالله و الیوم الآخر " و ذیل آن یک بیت شعر به خط نستعلیق دیده می شود که تاریخ تعمیر و مرمت مدرسه را با حروف جمل بیان می کند که اثر طبع مرحوم حاج ابوالقاسم نوری است که از شعرای به نام این خطه می باشد :

ناطق و صامت پی تاریخ تعمیرش بگوید        نوری از زندان برون آورد الحق یوسفی را

که با احتساب حروف ابجد سال 1361 هجری قمری را مقارن با 1319 شمسی سال تعمیر بنا را نشان می دهد . این اثر مهم به شماره 1866 مورخ 21/2/76 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در سه شنبه چهارم آذر 1393 و ساعت 0:52 | نظر بدهید

مسجد زرهان با ستونهای آجری و طاقنما های ضربی و سقفهای گنبدی در کنار حمام زرهان و در محله ای به همین نام جنب امام زاده اسمائیل احداث گردیده بانی این مجموعه با شکوه استاد عنایت جد خاندان ناظمی می باشد که در حدود 200 سال پیش مقارن با حکومت قاجاریه احداث گردیده است در حدود نیم قرن پیش استاد کریم رهبر قسمتی در ضلع شرقی این بنا متناسب با بافت معماری این بنا احداث نموده است که به نوع خود ذهن هر گردشگری را به خود معطوف می دارد این مجموعه دارای قناتی اختصاصی از گذشته های دور بوده و در حال حاضر جاری می باشد این بنا به کوشش میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و در سال 1386 توسط اداره میراث فرهنگی مرمت و احیا گردیده است.

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در سه شنبه چهارم آذر 1393 و ساعت 0:51 | نظر بدهید

بر اساس کتاب معروف مرآت البلدان نوشته اعتماد السلطنه و گنج دانش اثر محمد تقی حکیم ابوالمحجن ثقفی یکی از سرداران سپاه اسلام بوده که ابتدا در جبهه کفار علیه سپاهییان اسلام می جنگیده ولی در سال نهم هجری خود و قبیله اش به اسلام گرویده اند. او در جریان آخرین جنگ اعراب با ایران معروف به جنگ نهاوند به عنوان یکی از سرداران سپاه اسلام حضور داشته که پس از مجروح شدن در حاشیه ی رود سرکان در کنار دره سر سبز و با صفا دفن می شود که در محل به پیر کمر بسته شهرت دارد. تا قبل از انتشار کتاب مرآت البلدان هیچ کس به هویت قبر ابوالمحجن پی نبرده بود و حتی در بعضی از کتب قدیمی که متکی به هیچ منبعی  نبودند مدفن ابوالمحجن را آذربایجان یا گرگان قلمداد کرده اند. ولی مولف کتاب مذکور که از مولفین و محققین بزرگ است به صراحت از روی نام کمر بسته صاحب قبر را ابوالمحجن می نامند. در جنگ قادسیه در حالی که لشکریان سپاه اسلام در حال شکست می باشد ابوالمحجن که در حبس به سر می برد از فراز ایوان ندامتگاه جنگ را نظاره می کند پیغامی برای زوج سعدوقاص می فرستدکه اگر مرا موقتا رها کنی و اگر اسب و سلاح کافی در اختیار من بگذاری به جهاد می روم. زوج سعد قول او را قبول می کند و رهایش می سازد ، ابوالمحجن نیز بی درنگ به میدان آمده و به لشکریان حمله می نماید همسر سعدوقاص که به علت جراحت قادر نبود در جنگ شرکت کند روی تپه کوچکی نشسته بود و از دور جنگ را نظاره می کرد شاهد رشادت های این سوار ناشناس بود خیلی تعجب    می کند که این سوار جسور کیست که این چنین مردانه  می جنگد پس از شنیدن ماجرا متوجه می شود که ایشان (ابوالمحجن) بوده است.

وجه تسمیه کمربسته

وجه تسمیه کمر بسته ناشی از آیین کمر بستن فتییان توسط امیر المومنین در طول تاریخ بوده است در زور خانه در فرازی مرشد بجای استفاده از عدد 17 از یکصد و هفده کمر بسته مولا یاد می کند که ابوالمحجن نیز یکی از این یکصد و هفده نفر می باشد. سلطانی در فتووت نامه خود می نویسد: فتییان در هر کجا که بودند سلسله خود را به یک تن  از اصحاب امام علی (ع) می پیوستند و می گفتند هر یک از ایشان که آن امام به دست خود میان ایشان را بسته است مامور ترویج و گسترش این آیین در ناحیه ای شدند سلمان فارسی مامور مداین، ابوالمحجن ثقفی مامور یمن، داود مصری مامور مصر، سهیل رومی مامور روم، به همین جهت در هر سرزمینی سلسله نصب خود را به یک تن از ایشان می رسانیدند مردم ماوراالنهر و خراسان و طبرستان و عراق عجم و عراق عرب به سلمان ، مردم مصر و اسکندریه و حلب و توابع  به داود مصری، مردم روم و مغرب و برخی از نواحی آذربایجان به سهیل رومی ، مردم یمن و عدن و هرمز هندوستان تا سرحد چین به ابوالمحجن ثقفی.

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در سه شنبه چهارم آذر 1393 و ساعت 0:49 | نظر بدهید

حبقوق نبی از انبیاء دوازده گانه بنی اسرائیل و از نسل حضرت موسی (ع) است. نام وی در کتاب تورات عهد عتیق ذکر شده است. ایشان دارای شان و مقام مذهبی خاصی نزد پیروان دین یهود می باشد و برای مسلمانان نیز بسیار قابل احترام است.

واژه حبقوق در زبان عبری به معنای در آغوش گرفته شده می باشد. پدر ایشان یشوعالویت و مادرش شونامیت نام داشته است کتاب وی به نام سفر سی و پنجم از اسفار عتیق در اوج فصاحت و بلاغت در ادبیات عبرانی به نگارش در آمده است.

هنگامی که بخت النصر بیت المقدس را به تصرف در آورد ایشان با عده زیادی از یهودیان از جمله برادرش دانیال نبی (ع) به اسارت سپاهیان بخت النصر در آمدند و به بابل انتقال داده شدند. تا این که در سال 538 قبل از میلاد کورش هخامنشی بابل را فتح نمود و طی فرمانی دستور آزادی کلیه ی اسرا و زندانیان بنی اسرائیل را صادر و آنان را به مهاجرت به بیت المقدس تشویق نمود. آن حضرت هم پس از آزادی به اتفاق     عده ای از پیروان خویش به ایران مهاجرت فرمود و در تویسرکان آن روز سکونت گزیدند و پس از رحلت نیز در همین مکان مدفون گردید.

آرامگاه حیقوق نبی (ع) از بناهای تاریخی ایران مربوط به دوره ی سلجوقیان است این بنا از فاصلۀ دور مانند یک برج مدور با سقفی مخروطی شکلبه نظر می رسد. و دارای بدنۀ هشت سطحی است.اساس بنا بدین شکل است که 8 ترکه ی آجری در آن ساخته شده که ستون های اصلی بنا را تشکیل می دهد و در نتیجه بنا به صورت سطوح 8 گانه به نظر می رسد.

روی دیوارهای خارجی با طاقنماها و کاشیکاری های متعدد مزین شده است که در عین سادگی و زیبایی دارای برخی خطوط و نقوش جالب و ستاره های شش ضلعی است که به ستاره ای داود، سنبل دین یهود معروف می باشد. تزئینات آجری این بنا از فاصله ی نه چندان دور مانند لیوان پایه دار جلب  توجه می کنند که به فواصل یکسان در گرداگرد بنا نقش بسته است. در قسمت انتهایی پیشانی بنا چندین کنگره آجری برجسته مثلث شکل جلب توجه می کند.

ارتفاع بنا از سطح زمین 12 متر می باشد. نمای بیرونی آرامگاه از 16 ترکه ستون مانند تشکیل شده که با سطح قوسی و نیم دایره به طرز جالبی متصل به هم ساخته شده اند. زیرا به علت مستط دیر شکل بودن، دیواره های جانبی آن در مقابل طوفان و زلزله بسیار مقاوم می باشد به همین جهت مقاومت این چنین ابنیه در مقابل عوامل نامساعد طبیعی فوق العاده زاد است بی جهت نیست که بنای آجری مقبره حبقوق نبی (ع) بیش از 900 سال در مقابل این عوامل مقاومت کرده و همچنان سالم و پا بر جا مانده است. سقف مقبره از داخل در ارتفاع 7 متری به شکل سقف گنبدی و با انحنا  و تحدب کم ساخته شده است.

این بنای تاریخی در فهرست آثار ملی کشور در مورخ 8/2/1353 به شماره ی 969 به ثبت رسیده است. خالی از لطف نیست بدانیم در کاوشی که توسط کارشناسان سازمان میراث فرهنگی استان در مورخ 1/6/1369 به سر پرستی رئیس هیئت باستان شناسی وقت، جناب آقای حبیب اله رشید بیگی به عمل آمده، با بخشهایی از حصار یک قلعه وسیع برخورد شد که این حصار به صورت مستقل بوده و دارای چهار برج مدور در چهار گوشه خود می باشد دورازه ی بنا در وسط ضلع شمال غربی واقع است و بر خلاف برجها و دیوار ها که کلاً از سنگ و چینه و خشت درست شده اند، از آجر های سفالی مربع شکل با اضلاع 2 و ضخامت 5 سانتیمتر ساخته شده است. برای هر یک از چهار برج مدور، یک در ورودی تعبیه گردیده که از بخش داخلی حصار را به درون برجها راه دارد. پله های درون برجها به صورت حلزونی تا انتهای برج امتداد دارد. در بخش داخلی ضلع ورودی حصار آثار و بقایای چند اتاقک به چشم می خورد و از درون اتاقک ها تعدادی اشیاء نقشدار و ساده به دست آمده است. هیئت باستان شناسی در جریان این کاوشها به تعدادی از قبور برخورد کرد که مردگان در آنها به صورت طاق باز و شرقی – غربی دفن شده اند گر چه کاوش در تمام محوطه اراضی مقبره ی حبقوق(ع) انجام نشد ام به سهم خود می کوشیم ادامه ی جستجو ها در این محوطه انجام پذیرد تا شاید به نکات مهم و قابل توجهی در زمینه ی بنا و تاریخ آن بدست آید.

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در سه شنبه چهارم آذر 1393 و ساعت 0:48 | نظر بدهید

نقشه تقسیمات کشوری استان همدان

+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در سه شنبه چهارم آذر 1393 و ساعت 0:41 | نظر بدهید
 
 

نقشه راهنمای شهر تویسرکان(برای مشاهده تصویر در اندازه واقعی بر روی آن کلیک کنید)

 

 
 
+ نوشته شده توسط محمد هادی حسنوند در سه شنبه چهارم آذر 1393
 

 


comment نظرات ()