اولین روز بهاری

                    
 
 
 
                              یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار
                         یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
 
             حلول سال نو و بهار پرطراوت را که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات طبیعت می باشد
             رابه تمامی عزیزان تبریک و تهنیت عرض نموده و سالی سرشار از برکت و معنوی را ازدرگاه
           خداوند متعال و سبحان برای شماعزیزان مسئلت مینماییم

  

متن عشقولانه و فانتزی
اگر چه یادمان می رود که عشق تنها دلیل زندگی است اما خدا را شکر که نوروز
هر سال این فکر را به یادمان می آورد.پس نوروزت مبارک که سالت را سرشار از عشق کند.   

    

 سبزه وگل شده از آب طبیعت همه مست  زندگی نو شد و تکرار شده روز الست

 روح انسان شده آزاد ز زندان عبوس    جسم او در طرب و شاد چو در بزم عروس
   برگ بر شاخ درختان قدح باده به دست    خورده باران و شده از می باران سرمست
  شاخه سبز درختی که جوان است و جسو ر  میکند دعوت از آن بلبل در حال عبور
 
 
 

 

 

از جمله دعاهایی که در این لحظه می‌خوانیم، قرائت بخشی از آیات سوره «یس»؛ «وَالْقَمَرَ قَدَّرْنَاهُ مَنَازِلَ حَتَّى عَادَ کَالْعُرْجُونِ الْقَدِیمِ، لَا الشَّمْسُ یَنبَغِی لَهَا أَن تُدْرِکَ الْقَمَرَ وَلَا اللَّیْلُ سَابِقُ النَّهَارِ وَکُلٌّ فِی فَلَکٍ یَسْبَحُونَ» و سه آیه آخر سوره حشر که مربوط به سال نو است را انجام می‌دهیم.

: همان دعایی که اهل بیت علیهم‌السلام فرمودند «یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَالْأَبْصَارِ» را می‌خوانیم، چرا که در «حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ» همه چیز نهفته است، برای اینکه کسی به أَحْسَنِ الْحَالِ برسد، آنجایی که خدا بخواهد، حضور دارد و آن جایی که پرودگارش دوست ندارد، حاضر نخواهد شد.

دعا برای عاقبت به خیری، برای سلامتی خود و جامعه اسلامی، عزت و شکوه و عظمت جامعه اسلامی و انقلابی، همچنین دعا برای سلامتی کسانی که به گردن ما حق دارند را در لجظه تحویل سال انجام می‌دهیم.

دعا برای سلامتی امام زمان(عج) و سلامتی رهبر فرزانه انقلاب و سلامتی همه کسانی که در بیداری و نگهداری اسلام و انقلاب نقش کلیدی دارند، جز مسائلی است که مطرح می‌شود و همچنین دعا برای اینکه ملت ایران در همه عرصه‌ها پیشتاز باشد.

 

 درخواست عاقبت به خیری توأم با آرزوی شهادت

درخواست از خداوند برای تعجیل حضرت مهدی(عج)، و عاقبت به خیری توأم با شهادت را جزو دعاهای خود در لحظه تحویل سال می باشد .

 هر کسی دعای خاص خود را دارد

دعای تحویل سال را در لحظه نو شدن سال می‌خوانند،مهمترین نقشی که این دعا در زندگی ما دارد، تغییرات انسان است، اگر انسان تغییر نکند، همیشه در زندگی خود با تفکرات منفی یا منفی بافی و تصورات غلط یا ذهنیات بریده از واقعیات دارد، چنین افرادی به اموری که شدنی نیست یا اموری که چندان مهم نیست وقت می‌گذارند و جواب نمی‌گیرند.

نتیجه این می‌شود که فرد در غم و افسردگی یا در اندوه ناشندنی‌ها یا غم شدنی‌ها که مطابق میل غلطشان نبوده است، اگرچه خیر او بوده است، چنین آدمی می‌گوید که سال نحسی بوده است، در صورتی که باید با دید عاقلانه و دیدگاه سالم سال بسیار گورایی بوده است.

 این مسئله مانند وجود درد در آدمی است، در حالی که خیلی از افراد درد را بد می‌دانند، با این وجود درد شیپوری در بدن و از الطاف الهی است، اگر فردی فاقد حس درد باشد، بسیاری از آسیب‌ها را متوجه نمی‌شود و ممکن است کلیه یا کبد او فاسد شود.

 در لحظه تحویل سال  هر کسی دعای خاص خود را دارد و با توجه به حال، اوضاع و احوال خود باید دعا کند.

حضور در اماکن متبرکه و دعا برای فرج امام زمان(عج)

در لحظه تحویل سال  عده ای به ائمه اطهار توسل می‌کنند، معمولاً در جوار حضرت معصومه(س) و امام رضا(ع) یا در جبهه‌های نور مثل شلمچه در لحظه تحویل سال حاضر می‌شوند و دعادر لحظه تحویل سال، فرج امام  زمان (عج) است، چرا که با فرج امام عصر ارواحناه فداه خواسته‌های مشروع امت اسلامی حاصل می‌شود و همچنین یاد می‌کننداز امام و شهدای والامقام اسلام که این برکان انقلاب ناشی از وجود آنهاست.

برای طول عمر با عزت رهبری، وجود ایرانی سرافراز و پیشرفته، حل مشکلات مردم، همچنین دعا برای شفای مریضان و رحمت اموات در لحظه تحویل سال دعا می‌کنند دعا برای حسن عاقبت وی و مملکت اسلامی را جزو دعای تحویل سال خود می کنند.

خواندن دعای تحویل سال و دعای «عهد» امام عصر(عج)

عده ای خواندن دعای «یا مقلب القلوب الابصار» و دعای «عهد» امام زمان(عج) را از جمله دعاهای خویش در لحظه تحویل سال توصیف می کنند.

طلب عافیت و سلامت جسم و روان

 دعای تحویل سال «یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَالْأَبْصَارِ، یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ، یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَالْأَحْوَالِ، حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ» بهترین دعاست، اینکه انسان از خدا بخواهد به او بهترین حال‌ها را نصیب کند تا در سایه آن  جور دیگری خواهد دید.

با اشاره به اینکه انسان در پرتو دعای «حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ» بهترین را از خداوند مسئلت کند، در خصوص دعای  در لحظه تحویل سال، عافیت سلامت جسم، روح و روان بهترین درخواستی است که انسان می‌تواند از خدای خود داشته باشد.

 

/ 1 نظر / 29 بازدید
محمد داداشی

این عید پر از عطر دل انگیز خداست / سرشار ترین آینه ی خاطره هاست نوروز خوشت همیشه رنگین با عشق / آراسته با دلی که همراه خداست . . . عید نوروز بر شما مبارک