به مناسبت روز درخت کاری 15 اسفند

درختان همواره در زندگی بشر موثر بوده اند. قرنهاست که آدمی در سایه شاخسارشان از شدت گرما و تابش خورشید در امان مانده و از میوه های الوان وشیرینشان بهره مند گشته است. آوای پرندگان که در لابلای شاخسارشان مأوا گزیده اندروح و جانش را صفا بخشیده و قلب وی را مملو از خوشی و شادابی نموده است. در دلزمستان سرد نیز بار دیگر به مدد هیمه ای که از تنه درختان فراهم آورده و آتشی که ازآن افروخته سرما و یخبندان را تاب آورده و با آنها دست و پنجه نرم کرده است. و باردیگر این شکوفه های زیبای درختانند که به او نوید فرا رسیدن بهاری دل انگیز را میدهند.
به این ترتیب بهره مندی هایی که از درختان عاید بشر می گردد بیشماراست و اگر درختان را نعمات الهی بدانیم، سخنی به گزاف نگفته ایم. شاید به همین دلیلاست که انسانهایی فرهیخته نظیر شعرا و بزرگان و اساتید در زمینه ادبیات و نیزپیشوایان و بزرگان دینی همواره آنرا مد نظر قرار داده و بدان توجه نمودهاند.

چنانچه سعدی شاعر بزرگ ایرانی در این زمینه میگوید:

برگ درختان سبز در نظر هوشیارهر ورقش دفتری است معرفتکردگار

پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص)‌ و امام جعفر صادق (‌ع) درپاره ای از احادیث خود به اهمیت درخت و درختکاری اشاره نموده اند:

پیامبر صلى الله علیه و آله فرموده اند:

مَن نَصَبَ شَجَرَةً و صَبَرَ عَلى‏ حِفظِها و الِقیامِعَلَیها حَتّى‏ تُثمِرَ کانَ لَهُ فی کُلِّ شَى‏ءٍ یُصابُ مِن ثَمَرِها صَدَقَةٌعِندَ اللهِ؛(1)هر کس درختى بکارد و در نگهدارى آن بکوشد تا میوه دهد، در برابرهرچه از آن میوه به دست آید، پاداشى نزد خدا خواهد داشت.

إن قامَتِ السَّاعَةُ و فِی یَدِ أحَدِکُم فَسیلَةٌ، فإنِاستَطاعَ أنْ لایَقومَ حَتّى‏ یَغرِسَها، فَلیَغرِسْها؛(2)اگر قیامت فرا رسد ودر دست یکى از شما نهالى باشد، چنانچه بتواند برنخیزد تا آن را بکارد، باید آن رابکارد.

ما مِن رَجُلٍ یَغرِسُ غَرساً إلاّ کَتَبَ اللَّهُ لَهُ مِنَالأجرِ قَدرَ ما یَخرُجُ مِن ثَمَرِ ذلِکَ الغَرسِ؛(3)هر که نهالى بکارد،خداوند به مقدار میوه‏اى که از آن درخت به دست مى ‏آید، در نامه اعمال او پاداش مى‏نویسد.

امام صادق ‏علیه السلام فرموده اند:
لاتَقطَعُواالثِّمارَ فَیَبعَثَ اللَّهُ عَلَیکُم العَذابَ صَبًّا؛(4)درختان میوه را قطعنکنید که خداوند بر شما عذاب فرو مى ‏ریزد.

اِزرَعُوا و اغرِسُوا وَاللَّهِ ما عَمِلَ النّاسُ عَمَلاًاَجَلَّ و لاأطیَبَ مِنهُ؛؛(5)کشت کنید و درخت بنشانید؛ به خدا قسم آدمیان کارىبرتر و پاک‏تر از این نکرده ‏اند.

امروزه با صنعتی شدن جوامع بشری درختان نقش مهم تری در زندگیبشر ایفا می کنند، از سویی مقدمات پیشرفت بیشتر صنعت و فناوری را موجب می شوند ومنابع تامین کننده محصولاتی نظیر وسایل چوبی، مبلمان، لوازم التحریر (کاغذ، انواعمدادهای مختلف) ‌الوار و هزاران محصول دیگر محسوب می شوند و از سو ی دیگر به منزلهریه های یک شهر تلقی شده و نقش مهمی در تامین سلامت اعضای جامعه را ایفامی کنند. این مورد اخیر از مورد قبل مهم تر مینماید.
چرا که به دلیل فعالیتکارخانجات صنعتی و نیز ازدیاد وسایط نقلیه عمومی و فعالیت روزانه آنها در سطحشهرهای بزرگ از جمله تهران آلاینده ها و گازهای مهلک و خطرناکی نظیر دی اکسید کربندر هوای شهرها فزونی یافته و سلامت افراد را تهدید می کند. و افزایش هر چه بیشتراین مواد آلاینده کاهش میزان اکسیژن در هوا را سبب می شود و این وضع نامساعدگروههای آسیب پذیر نظیر بیماران ریوی و قلبی، سالخوردگان و کودکان را بیشتر تهدیدمی کند.
در چنین شرایطی مساله درخت و درختکاری راه حلی مناسب برای مبارزه باآلودگیهای مذکور به شمار می آید. ایجاد جنگلهای مصنوعی و فضای سبز در اطراف شهرهای بزرگ به تاسیس کار خانجات تولید اکسیژن می ماند.
در همین راستادر ایراناسلامی که  از تعالیم ادبی و دینی می باشد که خود دستاورد فرهنگ غنی اسلامیایرانی است، روزی را به درخت و درختکاری اختصاص یافته و آن را روز درختکاری نامنهاده اند. به این ترتیب همه ساله در روز 15 اسفند ماه که آخرین ماه فصل زمستان استدر حالیکه همه ایرانیان خود را برای استقبال از روزهای پر طراوت بهاری آماده میکنند. نهالهای جوان به دست خاک مهربان صبور و مقدس ایران اسلامی سپرده می شود تا بهدرختانی نیرومند و سرسبز بدل گردند و به این ترتیب گامی در آبادی ایران اسلامیبرداشته می شود و نیز امری خداپسندانه انجام می گیرد که وارستگانی چون پیامبر گرامی اسلام و حضرت امام جعفر صادق (ع) آن را واجب الاجرا دانسته اند.

 

/ 1 نظر / 7 بازدید
درآمد ثابت ماهيانه 2 ميليون تومان !

درآمد ثابت ماهيانه 2 ميليون تومان ! خودتان آقاي خودتان باشيد ... آيا از کار براي ديگران خسته شده ايد؟ به دنبال استقلال کاري هستيد؟ آيا روزانه زمان زيادي را در اينترنت مي گذرانيد؟ آيا تمايل داريد که اين زمان باطله را تبديل به درآمد کنيد؟ آيا تصميم داريد شروع به کسب درآمد کنيد اما سرمايه چنداني نداريد؟ شما با با کمي پشتکار و صرف زمان اندکي مي توانيد ماهيانه تا چند ميليون تومان درآمد داشته باشيد. به نظرتان اينکار غيرممکن است؟ با خواندن پيشنهاد ما خواهيد ديد که اينطور نيست. شرايط : http://mrleech.ir